Si Ťin-pching se po skončení legislativního kongresu, na kterém upevnil svou vizi řízení Číny, zaměřil na to, jak chce vytvořit lepší světový řád. Ten bude založen na vzájemném respektu, toleranci a rovnosti – a Čína bude jeho přirozeným vůdcem, řekl šéfům politických stran řady zemí, včetně Ruska a Jihoafrické republiky, Nikaraguy a Východního Timoru.

Putin a Si

„Modernizace v čínském stylu nesleduje starou cestu koloniálního drancování nebo hegemonie silných zemí,“ řekl jim Si ve středečním videohovoru, když seděl u stolu obklopen vlajkami Číny a komunistické strany.

„Svět nepotřebuje další studenou válku,“ řekl a oznámil svou novou koncepci – „globální civilizační iniciativu“, soubor vznešených hlavních zásad pro „nový typ mezinárodních vztahů“, který Čína buduje.

Siovy komentáře byly jasnou výtkou Spojeným státům – a odrazem tvrdšího přístupu, který zaujímá v souvislosti s očekávanou návštěvou Ruska, kdy zvyšuje čínské diplomatické úsilí.

Prezident Vladimir Putin v prosinci uvedl, že pozval Siho na jaře na státní návštěvu.

Podle deníku Wall Street Journal se očekává, že Si bude mít po této cestě telefonický rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Byl by to jejich první rozhovor od začátku války.

Stane se tak poté, co Čína zprostředkovala dohodu o obnovení diplomatických vztahů mezi dlouholetými rivaly Saúdskou Arábií a Íránem po sérii tajných schůzek konaných v Pekingu, což bylo oznámení, které překvapilo Bidenovu administrativu. V pondělí prezident Biden uvedl, že očekává brzký telefonát se Siem.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj