Maďarsko hrozí odvetou za ukrajinské sankce vůči OTP

Peter Szijjarto

Maďarsko se nebude podílet na dalším financování dodávek zbraní na Ukrajinu ze strany EU, dokud Kyjev nevyškrtne OTP Bank ze „skandálního“ seznamu.

Peter Szijjarto

Maďarský ministr zahraničí a ministr obchodu Peter Szijjarto prohlásil, že Budapešť zablokuje peníze EU na vojenské dodávky Ukrajině, dokud Kyjev nevyřadí OTP Bank z černé listiny.

Kvůli velkému zastoupení banky v Rusku zařadila ukrajinská Národní agentura pro prevenci korupce (NACP) v květnu největšího maďarského komerčního věřitele OTP na seznam „mezinárodních sponzorů války.“

Na tiskové konferenci Szijjarto prohlásil, že Maďarsko se nebude podílet na dalším financování dodávek zbraní na Ukrajinu ze strany EU, dokud Kyjev nevyškrtne OTP ze „skandálního“ seznamu.

Ministr uvedl, že „náš postoj je jasný: dokud nebude OTP (banka) z tohoto seznamu vyškrtnuta, Maďarsko nedá zelenou žádnému dalšímu financování dodávek zbraní na Ukrajinu ze strany EU.“

Ministr upozornil, že toto rozhodnutí se bude týkat nejen tranše na zbraně ve výši 500 milionů eur, kterou Budapešť dříve vetovala, ale i jakékoli další vojenské pomoci.

„Bude lepší, když EU nepřijde s žádným návrhem na financování dalších dodávek zbraní,“ ujistil Szijjarto.

Sankce Kyjeva vůči největší maďarské komerční bance označilo Maďarsko za „pobuřující, nepřijatelné a skandální.“

„Opravdu máme někdy pocit, že si z nás Ukrajinci dělají legraci,“ prohlásil, „někdy máme pocit, že si z nás dělají legraci, ale neříkáme to častěji, protože v sousedství probíhá válka a v takových situacích si člověk musí dávat pozor na výrazy, které používá.“

Ministr dodal, že Budapešť „dělá vše pro to, aby pomohla ukrajinskému lidu“, a Maďaři „platí cenu války, se kterou nemají nic společného.“ Kromě toho Budapešť často vyzývala k příměří a mírové dohodě na Ukrajině a také pokárala EU za dodávky zbraní Kyjevu. Maďarsko rovněž uvedlo, že protiruské sankce škodí více Evropě než Rusku.

Minulý měsíc maďarský premiér Viktor Orbán řekl německému bulvárnímu deníku Bild, že ukrajinský triumf na bojišti je pro Kyjev a jeho stoupence „nemožný.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x