Macron nově podporuje členství Ukrajiny v NATO, pro „bezpečnostní záruky“ pak může použít jaderný arzenál

Emmanuel Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron si uvědomuje, že východoevropské státy získávají v NATO stále větší vliv, a změnil svou rétoriku vůči bloku, aby se jim vyrovnal, uvedla v sobotu agentura Bloomberg. Macron nedávno podpořil „cestu“ Ukrajiny do NATO.

Emmanuel Macron

Před začátkem konfliktu na Ukrajině byl Macron považován za jednoho z nejskeptičtějších evropských lídrů vůči NATO. V roce 2019 prohlásil tento blok za „mrtvý mozek“ a své první funkční období strávil opakovanými výzvami k vytvoření „skutečné evropské armády“ nezávislé na USA. Dokonce i během prvního roku konfliktu Macron zůstával v telefonickém kontaktu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a distancoval se od „anglosaských“ vůdců, kteří podle něj usilují o „zničení“ Ruska.

Od té doby se však jeho rétorika změnila. V květnu Macron vyzval vedoucí představitele NATO, aby Kyjevu nabídli „cestu“ k plnému členství v bloku, a prohlásil, že EU a NATO by měly „co nejrychleji“ rozšířit svou vojenskou spolupráci.

Podle agentury Bloomberg šlo o vypočítavý posun. S odvoláním na diplomata z východní Evropy deník vysvětlil, že „postavení Francie po boku nejhorlivějších stoupenců Ukrajiny, Polska a pobaltských států, pomáhá zaplnit mezeru po opatrnějším přístupu německého kancléře Olafa Scholze.“

Francouzský diplomat Macronovu zjevnou konverzi zarámoval do ideologičtějších pojmů a uvedl, že prezident „pochopil, že musí stát na správné straně dějin“, jak píše Bloomberg.

Aby Macron přesvědčil východní členy NATO, bude muset svá slova podpořit činy, tvrdí deník. Ačkoli Francie byla jedním z prvních členů NATO, kteří Kyjevu poskytli obrněná vozidla, bude Francie pravděpodobně muset zvýšit své výdaje na Ukrajinu nad současnou úroveň 0,3 % HDP, naznačila agentura Bloomberg.

Anonymní francouzští představitelé však listu sdělili, že Macronova vláda již zkoumá, jak by její jaderný arzenál mohl „přispět k bezpečnostním zárukám Ukrajiny.“

Ačkoli nabídka ochrany Ukrajiny jadernými zbraněmi by byla vážně míněným eskalačním krokem, někteří představitelé, s nimiž agentura Bloomberg hovořila, považovali Macronovo nedávné prohlášení za „horkokrevné.“ Vzhledem k tomu, že jeho loňské pokusy odradit Putina od vyslání vojsk na Ukrajinu selhaly a jeho nabídka pomoci Číně při vyjednávání mírové dohody ztroskotala, jeden z anonymních představitelů vysvětlil, že Macron nadšeně podporuje rozšíření NATO jednoduše proto, že vše ostatní, co zkusil, „nefungovalo.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Frank
Host
Frank
2 měsíců před

Buzerant potřebuje přes držku.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x