Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto varuje před vážnými útoky na svou zemi ze strany EU.
Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto ve čtvrtek prohlásil, že Maďarsko musí být připraveno na vážné útoky ze strany EU, protože „Brusel a liberální propagandistická mašinérie“ nerozlišují ve svých metodách a používají proti Budapešti různé formy vydírání.
Szijjarto to řekl během projevu na Fóru občanské solidarity.
„V současné době prakticky neexistuje druh vydírání, ke kterému by se Brusel vůči Maďarsku neuchýlil… Vždy jsme byli napadáni, ostře napadáni, ale nakonec jsme vždy měli pravdu. V nadcházejícím období se samozřejmě musíme připravit na budoucí vážné útoky. Brusel a mezinárodní liberální propagandistická mašinérie si zjevně nevybere prostředky. Bude následovat vydírání penězi, politické vydírání, šíření lží a podvrhů,“ prohlásil Szijjarto stručně.
Na jiném místě svého vystoupení Szijjarto zdůraznil, že Maďarsko postavilo ploty na jižní hranici, když muselo přijímat migranty, nakoupilo vakcíny COVID-19 z Ruska a Číny, když EU čekala na vakcíny západní výroby, a nyní podporuje mírové řešení konfliktu na Ukrajině.
Ministr připomněl, že za posledních 12 let nebyla budapešťská protikrizová politika nikdy „v hlavním proudu“ EU.
Szijjarto evokuje, že cílem Budapešti bylo vyhnout se recesi v době, kdy „v Evropě vznikla energetická krize dosud nevídaného rozsahu.“
Stojí za zmínku, že režim podmíněnosti je mechanismus používaný k podpoře „právního státu“ a k odepření financování EU státům, které Komise považuje za „delikventní.“
Takto funguje zadržování peněz EU státům, které neplní své závazky. Prvním státem, který měl s touto metodou problémy, bylo Maďarsko.
Maďarský premiér Viktor Orbán v nedávné době v komentáři k této otázce uvedl, že Evropská komise účelově blokuje finanční prostředky přidělené Maďarsku, aby změnila politiku země v řadě otázek, včetně migrace a sankcí.
Budapešť však nemá v úmyslu měnit své postoje, zdůraznil premiér.
Evropská komise 18. září navrhla zmrazit 7,5 miliardy eur (7,8 miliardy dolarů) určených Maďarsku kvůli obviněním z porušování zásad právního státu, korupce a omezování soudnictví a svobody tisku.
Evropská unie spustila mechanismus právního státu na začátku tohoto roku poté, co obvinila Budapešť ze zneužívání jednomyslného hlasování.
Komise 30. listopadu rozhodla o dalším zmrazení finančních prostředků pro Maďarsko, dokud Budapešť nesplní všechny podmínky.
Rozhodnutí nyní bude muset kvalifikovanou většinou schválit Rada zemí EU.
Maďarský ministr pro evropské záležitosti Tibor Navracsics 29. listopadu v Budapešti novinářům řekl: „Doufáme, že i když Komise navrhne Radě prodloužení pozastavení čerpání fondů EU a kontrolu procesu implementace, budeme mít příští rok k dispozici všechny pozastavené fondy EU.“
Maďarsko jako jediná země EU odmítlo podpořit iniciativu Bruselu na výcvik ukrajinské armády v Evropě, uvedl v říjnu maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto a zdůraznil, že jeho země se nebude podílet na výcviku kyjevských vojáků v EU.
Tato země je jediným členským státem Evropské unie, který zaujal takové stanovisko, přičemž její ministr zahraničí vysvětlil postoj Budapešti zdůrazněním, že podporuje spíše mírové úsilí než eskalaci.
Od začátku války na Ukrajině se Budapešť důrazně staví proti politice Evropské unie vůči Rusku, přičemž premiér Viktor Orbán kromě odmítání různých dalších protiruských opatření odmítá i uvalení sankcí tak, jak to učinil zbytek bloku.
Nikdo před 30 lety netušil, do jakého bloku či bordelu jsme vlezli, pod taktovkou USA.