Kongres nechává návrh zákona o pomoci Ukrajině ve slepé uličce

zelenskyj

Sněmovna reprezentantů USA neschválila klíčové zákony o mezinárodní pomoci, které by Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu poskytly dodatečné finanční prostředky ve výši přibližně 95 miliard dolarů, než se zákonodárci rozešli na zimní prázdniny.

Až se zákonodárci 28. února vrátí z prázdnin, budou čelit prioritnějšímu úkolu, než je poslat miliardy dolarů Amerických daňových poplatníků Kyjevu, protože budou mít jen několik dní na vyjednání dohody, která by zabránila dalšímu uzavření Americké vlády.

Předseda Sněmovny reprezentantů, republikán Mike Johnson, později zdůraznil, že jeho spolustraníci nepřijmou návrh zákona o pomoci, který by neobsahoval také přísnější ochranu hranic.

„Sněmovna vedená republikány se nenechá zatlačit ani přinutit ke schválení zákona o zahraniční pomoci, proti kterému se postavila většina republikánských senátorů a který nijak nezabezpečuje naši vlastní hranici,“ řekl Johnson.

Prezident Biden, který se opakovaně vyslovoval pro novou pomoc Ukrajině a Izraeli, vyjádřil po neúspěšném hlasování o návrhu zákona rozhořčení a varoval, že ti, kteří tomuto opatření bránili, „nebudou nikdy zapomenuti.“

Zákonodárcům se nepodařilo dosáhnout kompromisu poté, co republikáni požadovali, aby balíček obsahoval nové finanční prostředky na ochranu hranic s Mexikem.

Po měsících vyjednávání se obě hlavní strany ve čtvrtek, kdy zákonodárci odjíždějí na zimní přestávku, jednoduše nedokázaly dohodnout na rozsáhlém návrhu zákona o zahraniční pomoci. Legislativa by měla zahrnovat přibližně 60 miliard dolarů pro Kyjev, více než 14 miliard dolarů pro Izrael a přibližně 8 miliard dolarů pro americké partnery v Indopacifiku. Ještě více prostředků bude vyčleněno na řadu dalších projektů, včetně podpory amerických vojenských akcí po celém světě, čímž celková cena zákona přesáhne 95 miliard dolarů.

Republikáni sice trvali na tom, že pokud mají vůbec souhlasit s další pomocí Ukrajině, musí návrh zákona zahrnovat i nové financování bezpečnosti na jižní hranici USA, ale jednání o senátní verzi zákona nakonec ztroskotala na tom, že několik členů GOP po kritice ze strany bývalého prezidenta Donalda Trumpa od podpory upustilo.

Poslanci Sněmovny reprezentantů odmítli přijmout samostatný zákon, který by se týkal pouze zahraniční pomoci, a trvají na tom, že zákon musí řešit bezprecedentní nárůst nelegálního přistěhovalectví.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x