Je na čase začít o Ukrajině mluvit reálně

válka na Ukrajině

Nevěřte neustálé propagandě americké vlády a médií o Ukrajině. Ukrajina ve válce nevyhrává, naopak těžce prohrává.

válka na Ukrajině

Ale počkejte, nemluví se v posledních měsících ve zprávách o ukrajinských vítězstvích, zatímco Rusko ustupuje a je těžce poráženo? To je mainstreamový, proukrajinský narativ. Tady je realita:

Většina ukrajinských úspěchů se týkala lehce bráněných pozic, které Rusové rychle opustili, protože se jim nevyplatilo bojovat o jejich obranu.

Těmto ruským jednotkám (ve skutečnosti donbaským milicím) bylo nařízeno ustoupit do opevněných ruských linií, zatímco ukrajinské síly spěchající zaplnit prázdné místo byly zničeny ruským dělostřeleckým ostřelováním.

Většina lidí uvažuje o válce z hlediska území. Pokud ztratíte území, musí to znamenat, že prohráváte válku. Ale není to vždy tak jednoduché.

Ruská strategie
Rusové se ochotně vzdají území, aby mohli později za příznivějších okolností znovu zahájit boj. Jednoduše je znovu získají, až pro ně budou podmínky příznivé. Nejde jim primárně o území jako takové. Hlavním ruským cílem je rozmělnit a zničit ukrajinské ozbrojené síly.

A pokud se Ukrajinci chtějí dál vrhat proti ruským pozicím, aby znovu získali území a zaznamenali propagandistický obrat, Rusům to nevadí. Prostě rozmělní útočící síly těžkou dělostřeleckou palbou (dělostřelectvo zabíjí ve válce mnohem více lidí než kulky nebo bomby).

A navzdory tvrzení ukrajinské vlády se podle nejlepších zpravodajských informací Rusko v současnosti těší poměru obětí 8-10:1. Jinými slovy, Rusko způsobuje Ukrajině osm až deset obětí na každou ztrátu, kterou utrpí.

Takový poměr je pro Ukrajinu neudržitelný.

Rusko se chystá snížit tlak na Ukrajinu
Rusko mezitím posílilo své pozice o 300 000 nebo více čerstvých vojáků (asi 30 divizí), kteří jsou odpočatí a zásobení. To je navíc k počtu vojáků, kteří již na Ukrajině jsou.

Podle důkazů je podporuje nejméně 1 500 tanků, 5 000 obrněných bojových vozidel, 1 000 raketových dělostřeleckých systémů, stovky letadel s pevnými křídly a vrtulníků plus tisíce taktických balistických raket, řízených střel a bezpilotních letounů.

Zároveň vše nasvědčuje tomu, že Rusko mění svou strategii.

Počáteční ruská invaze byla nepromyšlená a probíhala po částech. Navzdory mainstreamovému názoru Putin nikdy neměl v úmyslu dobýt Kyjev a okupovat Ukrajinu. Invazní síly byly na dosažení těchto cílů příliš malé.

V rozporu s mainstreamovým názorem se Putin rovněž nezaměřil na civilní obyvatelstvo Ukrajiny. Chtěl se v co největší míře vyhnout civilním obětem. Samozřejmě, že některé civilní cíle byly zasaženy, ale to se ve válce stane.

Putin naopak věřil, že „speciální vojenská operace“ řekne Kyjevu a Washingtonu, že Rusko to s prosazením svých červených linií na Ukrajině myslí vážně a že je ochotno použít sílu. Domníval se však, že jeho demonstrace síly je přivede k jednacímu stolu.

Velmi se přepočítal. Místo toho, aby Kyjev a Washington přivedl k jednacímu stolu, rozhodli se agresivně bránit Ukrajinu. Špatně připravené ruské síly byly v mnoha případech zatlačeny zpět a zahnány na útěk.

„Tentokrát to Rusko myslí vážně“
Nyní však Rusko sundává rukavice. Již zahájilo těžké a trvalé útoky na ukrajinskou infrastrukturu, včetně energetické sítě a energetických uzlů. Jeho armáda rovněž přeskupuje síly a připravuje se na masivní protiútoky.

Nebude dělat stejné chyby jako při špatně naplánovaných útocích z loňského února. Rusko to tentokrát myslí vážně.

Už nemá zájem přivést Ukrajinu k jednacímu stolu. Místo toho se soustředí na zničení ukrajinských vojenských sil a vnucení dohody Kyjevu.

Velká zimní ofenziva začne brzy, pravděpodobně až bude půda na jihu Ukrajiny zcela zmrzlá (bahnitá půda bude ruské síly brzdit). Úspěšná protiofenzíva upevní ruskou kontrolu nad Donbasem (srdcem ukrajinského průmyslu a přírodních zdrojů), poskytne Rusku kontrolu nad Záporožím (největší jaderná elektrárna v Evropě) a možná bude zahrnovat i dobytí Oděsy, nejdůležitějšího ukrajinského černomořského přístavu.

Dopady na zbytek Ukrajiny od Kyjeva po Lvov budou strašlivé, včetně téměř úplného zničení jejích energetických kapacit, dopravních linek a zásobování potravinami. Dodávky zbraní ze strany USA a Velké Británie nebudou mít velký význam, protože jich bude příliš málo a příliš pozdě a Ukrajinci jsou sotva vycvičeni k jejich používání.

Tyto vyhlídky však nemají vůbec žádný vliv na protiruské válečné jestřáby, demokraty i republikány, kteří jsou odhodláni válku za každou cenu prodloužit – i kdyby to mělo znamenat boj s Ruskem do posledního Ukrajince.

Skvělá příležitost pro vojensko-průmyslový komplex
Zdá se, že USA zhruba každý týden oznamují nový mnohamiliardový balíček pomoci Ukrajině. Tyto balíčky pomoci se dělí do dvou kategorií: Některé z nich jsou prosté finanční transfery, které mají ukrajinským oligarchům zajistit prostředky na udržení jejich vlády v chodu.

Jiné se skládají ze zbraní včetně bezpilotních letounů, protiraketových baterií, jako je Patriot, dělostřelectva dlouhého dosahu a nejnověji bylo oznámeno, že USA mohou Ukrajině dodat bojová vozidla Bradley neboli BFV.

Celková částka této pomoci Ukrajině, včetně rozpočtového boomu v hodnotě 1,7 bilionu dolarů, který před dvěma týdny schválil americký Kongres, se nyní blíží 100 miliardám dolarů.

Pokud jde o zbraně, je toho v rámci pomoci Ukrajině mnohem méně, než se na první pohled zdá. Zdá se, že Ukrajina dostává vybavení za miliardy dolarů, ale ve skutečnosti dostává vyřazené zboží z amerických zásob.

Ve skutečnosti jde o to, že USA Ukrajině předávají staré nebo zastaralé systémy (původní BFV byl vyroben v roce 1981, tedy před více než čtyřiceti čtyřmi lety) a pak využívají prostředky k objednávání nových zbraní pro sebe.

Spojené státy mezitím pravděpodobně pošlou Ukrajině starší verzi systému protivzdušné obrany Patriot – a to pouze jednu baterii, která se skládá z osmi odpalovacích zařízení. Zdá se, že to není takový převratný systém, jak si mnozí myslí. Rusové systém jednoduše zahltí počtem a pak ho vyřadí. Pravděpodobně nevydrží dlouho, kdykoli bude nasazen, což může být za několik měsíců.

Skutečnými vítězi těchto transferů zbraní budou američtí dodavatelé obranných systémů, jako jsou Raytheon, Lockheed Martin a Northrop Grumman, kteří dostanou peníze na stavbu nových pokročilých systémů pro USA.

Skutečnými poraženými budou ukrajinští občané, kteří budou i nadále zbytečně umírat, pokud nedojde k vyjednání dohody, která by uznala realitu na místě.

Kolik západní vojenské pomoci se skutečně dostane do terénu?
Aby to bylo ještě absurdnější, většinu vybavení, které se na Ukrajinu dostane, Rusko rychle vyhodí do povětří.

Rusko má velmi dobré zpravodajské informace o tom, kde se tyto zbraňové systémy nacházejí, jakmile se dostanou na Ukrajinu. Pomocí globálního satelitního snímkování, laserového navádění a kombinace bezpilotních letounů a řízených střel Putin úspěšně zabraňuje tomu, aby se tyto zbraně dostaly na bojiště.

Spojené státy však již utratily tolik peněz na Ukrajinu a tak silně se zavázaly k úplné porážce Ruska, že by ruské vítězství znamenalo pro USA, které se stále trápí po debaklu v Afghánistánu, další strategickou porážku.

V sázce je zbytek důvěryhodnosti USA.

Brinksmanship
Co se stane, když Rusko přivede Ukrajinu na pokraj porážky? Zvedne Biden a jeho silně protirusky naladěná administrativa jednoduše ruce a přizná Rusku vítězství? Na základě jejich maximalistické rétoriky a odhodlání dosáhnout ukrajinského vítězství se to zdá nepravděpodobné.

Biden nejeví žádné známky ústupku a nedávno prohlásil, že bude Ukrajině dodávat zbraně tak dlouho, jak to bude nutné. Na druhou stranu Putin také nehodlá ustoupit a zdá se, že je odhodlán zajistit celé ukrajinské pobřeží včetně kritického přístavu Oděsa.

Velké nebezpečí by mohlo vzniknout, pokud by USA bláhově pokračovaly v eskalaci až do hořkého konce, aby odvrátily ukrajinskou porážku. Nepředpovídám, že k tomu dojde, ale situace by se mohla vyhrotit až do bodu, kdy budou ze zoufalství použity taktické jaderné zbraně. Od tohoto bodu je už jen krůček k širšímu použití strategických jaderných zbraní.

Opět nepředpovídám konkrétně, že k tomu dojde. Ale je to reálná možnost vycházející z logiky eskalace a zdá se, že pokud se neprobudíme, budeme do jaderné konfrontace kráčet jako náměsíční.

Probudíme se?

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jiří
Host
jiří
1 rok před

Murmansk-BN.
Již ve fázi testování prototypu byli k tomuto komplexu REB upnuti nejen vedoucí představitelé Severoatlantické aliance, ale i celý politicko-vojenský okruh kolektivního Západu, což se samozřejmě jeví jako zcela logické. S bezmocným vztekem sledovali, jak byl vytvořen a ruským ozbrojeným silám dodán krátkovlnný pobřežní systém elektronického boje schopný zcela ochromit fungování elektronických systémů zbraní NATO, aniž by je fyzicky zničil.
https://www.topcz.net/nocni-mura-nato-radioelektronicky-sledovaci-system-murmansk-bn/

zdenio
Host
zdenio
1 rok před

Jaderne pozemní zbraně jsou nepoužitelné, vše se posunulo do oceánu a vesmíru. Protivníka zaplavíme a sežehnem….

2
0
Would love your thoughts, please comment.x