Bývalý šéf Mossadu tvrdí, že „Izrael“ neměl tušení, co se chystá

válka v Izraeli

Bývalý šéf Mossadu Efraim Halevy hovořil s Wolfem Blitzerem na CNN o poslední operaci Palestinského hnutí odporu proti Izraelské okupaci.

válka v Izraeli

Halevy vyjádřil údiv nad náhlostí a rozsahem raketových útoků, které Palestinský odpor během dneška podnikl.

„Neměli jsme žádné varování a bylo naprostým překvapením, že válka dnes ráno vypukla,“ řekl Halevy a vyjádřil tak šok, který pociťují Izraelské zpravodajské kruhy.

Bývalý šéf Mossadu prozradil, že příval raket odpálených hnutím odporu předčil veškerá očekávání.

„Počet raket, které odpálili během necelých 24 hodin, přesahuje 3000. To je z našeho pohledu nepředstavitelné a nevěděli jsme, že mají takové množství raket, a rozhodně jsme nečekali, že budou tak účinné jako dnes,“ poznamenal Halevy.

Halevy navíc popsal obrovské množství raket vypálených Palestinskými bojovníky onoho osudného sobotního rána jako „dosud nevídané.“

Útok byl podle něj bezprecedentní a znamenal první případ, kdy bojovníci z Gazy pronikli hluboko na okupovaná Palestinská území a ovládli vesnice. „Jako operace byl bohužel velmi úspěšný. Myslím, že to bylo dobře koordinované,“ poznamenal Halevy.

Halevy navíc prohlásil, že rakety byly pravděpodobně vyrobeny v Pásmu Gazy a propašovány po moři, aby unikly Izraelskému odhalení. Naznačil, že Hamás mohl provádět „testovací výcvik“, aniž by na své záměry upozornil Izraelské síly.

„Neměli jsme ani tušení, co se děje,“ zdůraznil Halevy a zdůraznil faktor překvapení, kvůli němuž byla Izraelská rozvědka zaskočena pečlivě naplánovaným a provedeným útokem.

„Ponížený Izrael“
Izraelská média uvedla, že „Izrael byl dnes ponížen a poražen“, a dodala, že „i kdyby byla Gaza zničena… neodčiní to nejvážnější bezpečnostní selhání od Jomkippurské války,“ píše v narážce na říjnovou válku z roku 1973.

Kolem sobotního rána zastihly brigády al-Kassám, vojenské křídlo Hamásu, Izraelskou okupační armádu nepřipravenou, což vyvolalo na okupovaných územích stav strachu a chaosu.

Jak uvedl deník The Washington Post, „rozsah a dosah sobotního útoku neměl obdoby. Více než 3 000 raket bylo vypáleno na desítky obcí na jihu Izraele, na města ve středním Izraeli a v Negevské poušti a dosáhlo až do Tel Avivu a Al-Kudsu.“

The Post se odvolával na zprávy Izraelských médií, podle kterých se bojovníkům Palestinského hnutí odporu podařilo obsadit 22 Izraelských osad na jihu, včetně některých, které byly do sobotního pozdního večera stále v obležení.

Co byste měli vědět
Již dříve Mohammad Deif, vrchní velitel brigád al-Kassám, oznámil zahájení operace Al-Aksá „Povodeň“ po přívalu vystřelených raket a infiltrační operaci do osad v pásmu Gazy.

Vůdce uvedl, že operace je reakcí na znesvěcení mešity al-Aksá ze strany izraelských okupantů a četné útoky na ženy na jejích nádvořích.

Brigády al-Kassám, vojenské křídlo hnutí Hamás, vydaly k operaci vojenské prohlášení.

Později během dne Izraelský okupační premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že „Izrael je ve válce“ poté, co bojovníci Hamásu zahájili rozsáhlou překvapivou operaci na osady v pásmu Gazy.

Ve videozáznamu zveřejněném několik hodin poté, co Palestinské hnutí odporu zahájilo operaci Al-Aksa „Povodeň“, Netanjahu potvrdil, že svolal šéfy Izraelských bezpečnostních složek a nařídil, aby bojovníci Palestinského hnutí odporu, kteří překročili hranice osad v Gaze, byli „neutralizováni.“

Města a obce se rychle dostaly pod úplnou kontrolu jednotek hnutí odporu, protože Izraelské okupační vojenské a policejní síly se zhroutily během první hodiny po útoku.

Operace Hnutí odporu se odehrála v kontextu pokračující a nekontrolované Izraelské agrese proti Palestincům na Západním břehu Jordánu a v okupovaném al-Kudsu, jakož i dusivého obléhání pásma Gazy.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x