Francie hoří: Macron podepsal zákon o důchodové reformě v době pouličních nepokojů v Paříži

nepokoje v Paříži

Francouzský prezident Emmanuel Macron podepsal zákon o důchodové reformě poté, co v ulicích Paříže opět propukly nepokoje.

nepokoje v Paříži

Kontroverzní důchodovou reformu vypracovanou francouzskou vládou nakonec podepsal prezident Emmanuel Macron, přestože ve čtvrtek a v pátek vypukly v Paříži i mimo ni nepokoje.

Protestující doufali, že Ústavní soud země legislativu sestřelí nebo donutí k referendu, přičemž mnozí argumentovali tím, že povaha zákona porušuje francouzskou ústavu.

Podle zprávy deníku Le Figaro však tento právní orgán rozhodl, že naprostá většina bodů obsažených v zákoně je skutečně v souladu s ústavou.

Soudci místo toho vyškrtli pouze několik mnohem méně kontroverzních prvků návrhu zákona, z nichž některé byly dokonce přidány v zoufalé snaze umravnit opozici v zemi.

Pařížská veřejnost na tuto zprávu reagovala spontánními protesty, z nichž některé údajně přerostly ve výtržnosti a v souvislosti s nepokoji ve městě policie zatkla více než 100 osob.

Marcon se zdánlivě nenechal násilnostmi vyvést z míry a v sobotu brzy ráno podepsal zákon o reformách.

Přestože reformy jsou nyní ve Francii oficiálně platné, odbory v zemi slibují, že budou i nadále proti legislativě vystupovat, a jsou zřejmě přesvědčeny, že se jim stále podaří prosadit stažení změn.

„Ještě není konec,“ prohlásil jeden z hlavních odborových svazů zapojených do pravidelných masových protestů, přičemž tato organizace tvrdí, že stažení legislativy bude pro vládu jediným způsobem, jak „uklidnit hněv“ ve Francii.

Tento hněv byl v pátek dokonale patrný v ulicích Paříže, kde se demonstranti střetli s policií a zapalovali odpadkové koše v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu, že legislativa je v souladu s francouzským právem.

Demonstrace proti tomuto rozhodnutí se údajně konaly také v Marseille, Lyonu, Nantes, Rennes, Lille, Dijonu, Caen a Štrasburku.

„Ponižování a útoky, které dnes večer v Rennes proti policejní stanici a klášteru Couvent des Jacobins (Jakobínů) provedli zločinci odhodlaní se porvat, jsou nepřijatelné,“ napsal na internetu francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin a vyjádřil francouzské policii plnou podporu.

Francouzské pořádkové síly však v sobotu ráno také čelily kritice, na internetu se objevilo několik videí, na nichž se zdálo, že se policisté snaží oslepit novináře výkonnými svítilnami.

„Policisté na dlouhé minuty oslnili několik novinářů, aby přerušili natáčení snímků,“ napsal jeden z novinářů na internetu a dodal, že k podobným zákrokům orgánů činných v trestním řízení proti reportérům v zemi „dochází často.“

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x