Zatykač na Netanjahua vytváří pro členy ICC diplomatické dilema

justice

Analýza agentury Reuters odhalila, že žádost žalobce Mezinárodního trestního soudu Karima Chana o vydání zatykače na Izraelského premiéra Benjamina Netanjahua postavila klíčové členské státy před diplomatické dilema, jak vyvážit podporu „Izraele“ a Mezinárodního trestního soudu.

Chánův bezprecedentní krok, jehož cílem je pohnat k odpovědnosti úřadujícího vůdce podporovaného Západem, čeká na přezkoumání soudci ICC. Žádost, která se zaměřuje na válečné zločiny a zločiny proti lidskosti během genocidy v Gaze, vyvolala mezi podporovateli ICC otázky ohledně jejich loajality.

Některá hlavní města, včetně Paříže, Londýna a Berlína, byla sice o zatykači informována předem, reakce však zůstávají nejisté. Němečtí představitelé například čelí napětí mezi podporou bezpečnosti svého Izraelského spojence a podporou nezávislosti ICC.

Spojené státy tento krok odsoudily a odmítly, aby se mezi Hamásem a „Izraelem“ kladlo rovnítko. Senátoři v Kongresu pohrozili, že zmobilizují tým právníků, aby na ICC uvalil sankce. Nicméně Evropské rozpory v této záležitosti odhalily širší neshody ohledně Palestinské státnosti.

Velká Británie, která je součástí ICC od roku 2001, zpochybnila jurisdikci soudu, zatímco Itálie tvrdí, že by mohl být podněcován antisemitismus. Francie se zasazuje o nezávislost ICC, ale zdůrazňuje dodržování humanitárního práva. Španělsko naopak vyjádřilo podporu vyšetřování ICC.

Žádost Mezinárodního trestního soudu vyvolává obavy z omezení cestování Netanjahua a šéfa bezpečnosti Gallanta, ale provedení zatykače závisí na členských státech.

„Bylo by obzvláště škodlivé, kdyby Evropské země nedodržovaly zatykače, protože vždy patřily k nejaktivnějším podporovatelům soudu,“ řekl agentuře Reuters Anthony Dworkin, vedoucí politický pracovník Evropské rady pro zahraniční vztahy.

Palestinské frakce chválí uznání státu Irskem, Španělskem a Norskem
Hnutí Hamás uvítalo oznámení Irska, Norska a Španělska o uznání státu Palestina a vyzvalo země celého světa, aby je následovaly a uznaly legitimní národní práva Palestinského lidu.

V prohlášení hnutí označilo toto oznámení za „důležitý krok“ na cestě k nastolení práva Palestinců na jejich území a nezávislý stát s hlavním městem al-Kuds.

Člen politického vedení Hamásu Bassem Naim tento krok ocenil a agentuře AFP řekl: „Tato postupná uznání jsou přímým výsledkem statečného odporu a legendární nezlomnosti Palestinského lidu.“

Dodal, že to bude znamenat obrat v mezinárodním postoji k Palestinské věci a pomůže vyvinout tlak na Izraelskou okupaci a její spojence.

Naim rovněž uvedl, že tento krok povzbudí mnoho zemí po celém světě k uznání Palestiny jako nezávislého státu, a vyjádřil uznání za politickou odvahu, kterou tyto země projevily navzdory obrovskému tlaku.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post Zatykač na Netanjahua vytváří pro členy ICC diplomatické dilema first appeared on Akta […]

trackback

[…] u Mezinárodního trestního soudu (ICC) proti Izraelským představitelům, která vyústila v zatykač na Netanjahua a jeho ministra obrany Yoava […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x