Další studie zjistila, že přirozená imunita chrání před infekcí lépe než vakcína Pfizer

vakcína Pfizer

Koncem srpna byla zveřejněna studie, která prokázala, že přirozená imunita poskytuje mnohem lepší ochranu před infekcí než vakcína společnosti Pfizer. Francois Balloux z UCL ji označil za „tak trochu bombu“.

vakcína Pfizer

Následné studie porovnávaly přirozenou a vakcínou navozenou imunitu na buněčné úrovni. Jedna z nich zjistila, že protilátky vyvolané infekcí „vykazují vyšší stabilitu a šířku neutralizace napříč variantami“ než protilátky vyvolané vakcínou, což naznačuje, že lidé, kteří již byli infikováni, mají lepší imunitu proti tehdy nové variantě Delta.

Jak však poznamenal ve svém popisu této „bombastické“ studie, její výsledky je třeba ještě zopakovat. Koneckonců, určité soubory dat nebo metody analýzy mohou někdy přinést podivné výsledky, které nepřežijí nezávislé empirické testy.

Povzbudivé je, že výsledky byly nyní zopakovány – jiným týmem izraelských výzkumníků, který použil jiný soubor dat.

V nejnovější studii Yair Goldberg a jeho kolegové sledovali všechny osoby v jejich souboru dat (lidí v Izraeli), které byly pozitivně testovány nebo dostaly dvě dávky vakcíny Pfizer před 1. červencem 2021. Poté porovnávali počet infekcí u dříve nakažených a očkovaných osob v období od srpna do září 2021.

Vědci také zkoumali počet infekcí u osob s tzv. hybridní imunitou, tj. u dříve nakažených osob, které se nechaly očkovat.

U každé ze tří skupin spočítali počet infekcí a počet „rizikových“ dnů (tj. celkový počet osob vynásobený počtem dnů, kdy jim „hrozilo,“ že se nakazí). Úpravy byly provedeny s ohledem na věk, pohlaví, etnický původ, kalendářní týden a míru vystavení riziku.

Výsledky jsou uvedeny v následujícím grafu. Každý sloupec odpovídá míře nakažení na 100 000 „rizikových dnů.“ Důvodem, proč výzkumníci použili „rizikové dny,“ a nikoli pouze „lidi,“ je skutečnost, že složení jednotlivých skupin se v průběhu času měnilo. Například někteří dříve nakažení se rozhodli nechat se očkovat.

graf

Všimněte si, že popisky vodorovných sloupců nejsou pro každou skupinu stejné. Protože chceme porovnávat jablka s jablky, podívejte se na sloupce označené „Uzdravení 6-8 měsíců“ a „Očkovaní 6-8 měsíců.“

Toto srovnání ukazuje, že 6-8 měsíců po příslušné události byla míra nakažení více než šestkrát vyšší u očkovaných osob – 89 na 100 000 oproti pouhým 14 na 100 000 u dříve nakažených osob.

Graf také ukazuje, že míra infekce byla ještě nižší u osob s hybridní imunitou, což je v souladu se zjištěními předchozí studie. Rozdíl mezi skupinou hybridů a skupinou uzdravených byl však poměrně malý. Například míra infekce po 6-8 měsících byla ve skupině uzdravených pouze o 20 % vyšší.

Studie Goldberga a jeho kolegů potvrzuje, že přirozená imunita slábne, i když mnohem pomaleji než imunita navozená očkováním. Každý, kdo tvrdí opak, se nyní musí vypořádat ne s jednou, ale hned se dvěma kvalitními studiemi.

Studii si můžete přečíst na tomto odkazu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x