Chorvatský prezident: USA a NATO vedou zástupnou válku proti Rusku na Ukrajině

Zoran Milanovic

Chorvatský prezident Zoran Milanović prohlásil, že Spojené státy a NATO vedou na území Ukrajiny zástupnou válku proti Rusku.

Zoran Milanovic

Na tiskové konferenci ve městě Vukovar na východě země Milanović řekl: „Washington a NATO vedou zástupnou válku proti Rusku s pomocí Ukrajiny,“ citovala chorvatská tisková agentura HINA.

Podle chorvatského prezidenta jsou sankce proti Rusku „absurdní“ a „nemohou ničeho dosáhnout.“

„Plán by neměl být o odstranění Putina. Plán by neměl být o sankcích. Sankce jsou absurdní a nemůžeme jimi ničeho dosáhnout,“ vzkázal Milanović.

„Přecházejí z jedné války do druhé. Ale jak se mám cítit já – jako otrok Ameriky?“ řekl.

Dříve chorvatský parlament zamítl návrh vlády, aby se ukrajinská armáda mohla cvičit v Chorvatsku. Milanović v této souvislosti varoval, že výcvik ukrajinských vojáků v zemích EU představuje nebezpečné důsledky.

Maďarský premiér: EU by měla ukončit sankce proti Rusku
Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek zdůraznil, že sankce Evropské unie proti Rusku kvůli válce na Ukrajině jsou chybou a měly by být ukončeny.

V rozhovoru pro maďarský státní rozhlas Orbán vyjádřil názor, že pokud budou protiruské sankce zrušeny, ceny energií a inflace klesnou na polovinu, a dodal, že v tomto ohledu musí EU přijmout politické rozhodnutí.

„Je jisté, že Amerika válku vyhrála a Evropa prohrála. O tom, zda Rusko vyhrálo, nebo prohrálo, se vedou debaty. Pokud budeme mluvit v penězích, nemůžeme říci, že Rusko příliš prohrálo,“ upozornil maďarský premiér.

To přichází v době, kdy polský velvyslanec při EU Andrzej Sados ve čtvrtek prohlásil, že EU zintenzivňuje práci na 10. balíčku sankcí proti Rusku, přičemž Polsko navrhuje zavedení nových opatření a posílení těch stávajících.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x