Blíží se USA kvůli dodávkám bojových dronů Kyjevu ke třetí světové válce?

usa,ukrajina

Takzvaná „smrtící pomoc“ Spojených států a NATO postmajdanovskému režimu v Kyjevě není žádnou novinkou. Trvá již téměř deset let a přímo přispěla k masovému vyvraždění přibližně 15 000 lidí v Donbasu.

usa,ukrajina

Kromě zbraní se ukrajinským ozbrojeným silám dostalo špičkového výcviku ze strany USA, Spojeného království a dalších armád NATO. V posledních měsících se tyto dodávky zbraní vyšplhaly na bezprecedentní úroveň. Kromě tisíců, dokonce desetitisíců protitankových řízených střel (ATGM) a přenosných systémů protivzdušné obrany (MANPADS), z nichž nejvýznamnějšími příklady jsou střely „Javelin“ a „Stinger“, obdržela Ukrajina také tisíce bezpilotních letounů a munice.

Kromě zbraní mobilizovala Severoatlantická aliance také své rozsáhlé kapacity ISR (zpravodajství, sledování a průzkum) a předává kyjevskému režimu informace z bojiště. Vzhledem k rozpadu kyjevské společné vojenské struktury velení a řízení se teprve ukáže, nakolik je to účinné, ale rozhodně to svědčí o angažovanosti Západu ve prospěch svého oblíbeného režimu. Jinými slovy, USA se zapojily všemi myslitelnými způsoby, kromě přímé válečné přestřelky s Ruskem. I to se však může v příštích dnech a týdnech změnit.

Kyjevský režim nedávno přijal zákon, který oficiálně povoluje cizincům sloužit ve zpravodajských službách a na vyšších stupních vojenské hierarchie. Většině lidí to samozřejmě nepřipadá jako novinka, zejména vzhledem k tomu, že americké zpravodajské služby se na Ukrajině intenzivně angažují již desítky let. Avšak ve spojení s nedávnou žádostí Kyjeva o bezpilotní bojové letouny MQ-9 „Reaper“ (UCAV) se může jednat o mnohem větší novinku, než o jaké informují mainstreamová média. Tyto americké bezpilotní letouny MQ-9 „Reaper“ jsou nechvalně proslulé rozséváním smrti a zkázy po celém světě, přičemž bývalý americký prezident Obama schválil nejméně 6 000 zdokumentovaných úderů bezpilotních letounů po celém světě (skutečný počet může být řádově vyšší), což by znamenalo přibližně 2 údery bezpilotních letounů denně během Obamova 8letého prezidentství.

MQ-9 Reaper
MQ-9 Reaper

A zde se dostáváme k souvislosti mezi novým kyjevským zákonem a drony. Přesun letounů MQ-9 „Reaper“ je bez potřebného výcviku operátorů dronů k ničemu. To samo o sobě trvá přes dva měsíce, což je čas, který kyjevský režim prostě nemá. Aby bylo možné něco změnit, bylo by třeba tyto drony použít co nejdříve, jak je to v lidských silách. Jaké další možnosti tedy režimu zbývají? No, je to poměrně jednoduché, ale také velmi nebezpečné. Zde je důvod.

S přesunem amerických bojových dronů se můžeme dočkat toho, že se američtí operátoři budou přímo podílet na jejich použití v boji. A nebezpečné je, že tito operátoři ani nemusí být umístěni na Ukrajině. Drony „Reaper“ mohou být řízeny prostřednictvím satelitního spojení. Operátor se může nacházet někde v Německu, Itálii nebo dokonce na americké pevnině. A právně šedá zóna přichází s možným přenesením jurisdikce nad těmito operátory na oficiální ukrajinské vojenské velení. Přísně vzato by to sice stále znamenalo, že USA a NATO by se přímo nezapojily, ale v případě, že by se o tom dozvěděl Kreml (což by se zcela jistě dozvěděl), těžko by to považoval za nezapojení. A pokud by to Moskva takto vnímala, mluvíme o něčem, co by v podstatě znamenalo přímou intervenci USA. A všichni víme, jaké nebezpečí to pro svět představuje.

Vyvstává zřejmá otázka – co by mělo Rusko v takovém případě dělat? Desítky let diplomatického úsilí Kremlu naráží na hluché uši. Proč by měl stále bojovnější Západ naslouchat rozumu nyní, poté, co udělal vše, co bylo v jeho silách, aby Ukrajinu zatlačil do této krvavé lázně, a poté, co investoval biliony do obklíčení Ruska a oslabení jeho pozice v Evropě a postsovětském blízkém zahraničí? Zdá se, že obrovská kvalitativní i kvantitativní převaha Ruska ve vývoji a nasazení hypersonických zbraní USA neodrazuje. Ani nedávné bojové použití „Kinžalu“, vysoce manévrovatelné hypersonické zbraně odpalované ze vzduchu, která je od roku 2017 ve výzbroji ruských vzdušně-kosmických sil, zřejmě USA neodradí. Ať tak či onak, Rusko prostě nedovolí, aby USA beztrestně zabíjely ruské vojáky. Je Washington DC tak mimo realitu, že je ochoten zvýšit sázky tak vysoko?

A pokud si někdo myslí, že jde o obyčejnou paranoiu a že je založena na nepřímých důkazech, reakce Ruska v posledních dnech taková rozhodně není. Ruské ministerstvo zahraničí nedávno „důrazně doporučilo“ neposílat na Ukrajinu další americké zbraně. Rusko sice proti vyzbrojování kyjevského režimu ze strany NATO protestuje již řadu let, ale toto je poprvé, kdy vydalo ostré varování Spojeným státům. Nyní Rusko možná nepotřebuje zasáhnout cíle na americké pevnině, ale protože tyto bojové drony musí odněkud létat, mohou to být letiště NATO v Německu, Itálii, Polsku, Rumunsku nebo jiném členském státě NATO, které jsou všechny v dosahu ruských balistických, řízených nebo hypersonických střel. Otázkou zůstává, co bude dál?

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x