Biden nazval Siho „diktátorem“ jen několik hodin po schůzce, která měla napravit vztahy s Čínou

Joe Biden,Si Ťin-pching

Několik hodin po schůzce Amerického prezidenta Joea Bidena a Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, která měla obnovit vztahy mezi USA a Čínou, Biden na tiskové konferenci k této schůzce označil Čínského vůdce za diktátora.

Biden a Si se setkali ve středu v San Francisku během summitu lídrů APEC. Velmi očekávané setkání bylo propagováno jako zásadní příležitost k obnovení Čínsko-Amerických vztahů po letech zvýšeného napětí mezi oběma zeměmi.

Na tiskové konferenci po setkání Biden vyzdvihl dosažený pokrok a uvedl, že dosáhli dohody o boji proti vstupu chemických prekurzorů fentanylu z Číny do Spojených států, obnovení přímé komunikace mezi dvěma největšími armádami světa a plánu na setkání odborníků z obou zemí ohledně nebezpečí umělé inteligence.

Podle něj jednali také o Ukrajině, Gaze, Tchaj-wanu a Jihočínském moři.

Poté, co Biden prohlásil, že už nebude odpovídat na žádné otázky, začal odcházet k východu, ale pak se zastavil a oznámil, že přijme další otázku: „Kdo umí nejhlasitěji křičet?“ zeptal se prezident davu.

Novinář, jehož jméno a působiště nebylo na videozáznamu zřetelně slyšet, se nejprve zeptal, zda by se Biden mohl podělit o důkazy, které má o tom, že Hamás ukrývá velitelství v nemocnici Al-Šifa, což Biden dříve na tiskové konferenci označil za „fakt.“

Biden řekl, že je přesvědčen o důkazech, které viděl, ale odmítl je poskytnout. „Ne, to vám nemohu říct. Neřeknu vám to.“

Tentýž reportér se pak zeptal, zda Biden stále nazývá Siho „diktátorem“, jak to učinil na začátku roku. Biden potvrdil, že to stále dělá.

„Podívejte se, je to diktátor. Je to diktátor v tom smyslu, že je to člověk, který řídí zemi, která je komunistickou zemí, založenou na zcela odlišné formě vlády než ta naše,“ prohlásil Biden před odchodem z tiskového sálu.

Čínská vláda na Bidenův nejnovější výrok o Čínském prezidentovi jako o „diktátorovi“ zatím nereagovala. V červnu, den poté, co ministr zahraničí Antony Blinken navštívil Peking ve snaze zmírnit napětí mezi oběma zeměmi, Biden tato jednání narušil, když Siho označil za diktátora a naznačil, že neví, co se v jeho zemi děje.

„Důvodem, proč se Si Ťin-pching velmi rozčílil, když jsem sestřelil ten balon se dvěma skříňovými auty plnými špionážního vybavení, je to, že nevěděl, že tam je,“ řekl Biden na jedné z akcí na získání finančních prostředků. „To je pro diktátory velká ostuda.“

Mluvčí Čínského ministerstva zahraničních věcí Mao Ning uvedl, že Bidenovy červnové komentáře byly „extrémně absurdní a nezodpovědné, vážně odporující základním faktům“, a zároveň zdůraznil, že Čína je „silně znepokojena.“

Na začátku tiskové konference Biden označil setkání se Siem za nejproduktivnější diskusi, kterou s Čínským vůdcem vedl, a poznamenal, že jejich vztahy sahají do doby, kdy byli oba viceprezidenty svých zemí.

Biden byl rovněž dotázán na Gazu a uvedl, že se „hluboce angažuje“ v jednáních o rukojmích a zůstává „mírně optimistický.“

Na otázku, zda dal Izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi termín ukončení konfliktu, Biden zdůraznil, že nikoli. „Věřím, že to skončí, až si Hamás přestane udržovat schopnost vraždit a dělat Izraelcům strašné věci.“

Před budovou, kde se koná APEC, se v ulicích shromáždily stovky protestujících, kteří požadovali příměří v Gaze.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
6 měsíců před

Výborně! Z toho všeho je vidět, že Bidet dostal od Číny leda studený nohy.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x