Zelenskyj přiznává, že Ukrajinská protiofenzíva selhala

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že tolik propagovaná protiofenzíva jeho země proti Rusku selhala.

V rozhovoru s agenturou Associated Press Zelenskyj zhodnotil letní protiofenzívu, která přinesla jen velmi omezené úspěchy a žádný významný průlom.

Podle zprávy deníku New York Times z konce září, tedy z konce Ukrajinské protiofenzívy, získala Ukrajina od počátku roku zpět od Ruska jen asi 230 km2 území.

„Chtěli jsme rychlejší výsledky. Z tohoto pohledu jsme bohužel požadovaných výsledků nedosáhli. A to je fakt,“ přiznal Zelenskyj.

Zelenskyj dále obvinil z neúspěchu své země skutečnost, že Ukrajina nedostala dostatečně rychle všechny zbraně, o které usilovala od svých Západních spojenců. Dodal, že limity ve velikosti Ukrajinských ozbrojených sil jí také znemožnily provést větší a rozhodnější zásahy.

„Není dostatek sil k rychlejšímu dosažení požadovaných výsledků. To však neznamená, že bychom se měli vzdát, že se musíme vzdát,“ řekl Zelenskyj. „Jsme si jisti svými kroky. Bojujeme za to, co nám patří.“

„Neustupujeme,“ dodal a prohlásil, že jeho země vytrvá, přestože je v konfliktu s „druhou nejlepší armádou na světě.“

Zelenskyj dále prohlásil, že Ukrajina úspěšně snížila sílu Ruské Černomořské flotily v návaznosti na útoky dronů a raket, které dokázaly proniknout Ruskou protivzdušnou obranou na Krymu, který Ukrajina prohlašuje za součást svého svrchovaného území.

Nadcházející zima bude znamenat „novou fázi“ konfliktu s Ruskem
Zelenskyj varoval, že Ruská speciální vojenská operace na Ukrajině vstupuje s blížící se zimou do „nové fáze“ a Ukrajinská armáda na ni bude reagovat přechodem do defenzivy.

„Nastává nová fáze války, a to je fakt,“ řekl Zelenskyj. „Zima jako celek je novou fází války.“

Ukrajinské síly se již připravují na očekávaný nárůst Ruských úderů proti armádě a další důležité infrastruktuře, což by znamenalo opakování taktiky Moskvy, která na Ukrajinu udeřila v předchozí zimě.

Některé z těchto taktik jsou již proti Ukrajině nasazovány. Dne 25. listopadu Rusko vypustilo rekordní počet bezpilotních letounů, které zasáhly Ukrajinské cíle, především v Kyjevě. Bylo spatřeno nejméně 75 bezpilotních letounů, většinou útočných dronů Shahed Íránské výroby, přičemž mnohé z nich byly sestřeleny Ukrajinskou protivzdušnou obranou.

„Proto je zimní válka obtížná,“ řekl Zelenskyj o Ruské strategii pro zimní boje a o znepokojivém precedentu, který masový útok dronů na Kyjev vytváří pro nadcházející měsíce.

Zatímco se Ukrajina choulí do země, Zelenskyj se soustředí na další fázi své strategie: Zvyšování domácí výroby zbraní.

Značná část Ukrajinského rozpočtu – jehož významnou část poskytují daňoví poplatníci Západních spojenců – je určena na investice do rodícího se domácího zbrojního průmyslu.

Zelenskyj připouští, že současná výroba ještě zdaleka nestačí na zvrat ve válce, ale dodává, že pokud Západní spojenci Ukrajiny – zejména Spojené státy – nabídnou výhodné půjčky a kontrakty, může být země schopna rychle dosáhnout svých výrobních cílů.

„To je cesta ven,“ řekl Zelenskyj, který tvrdí, že vojensky soběstačná Ukrajina je pro Moskvu děsivou vyhlídkou. „Dejte nám tyto možnosti a my budeme stavět… Ať už to bude vyžadovat jakékoli úsilí a čas, uděláme to a uděláme to velmi rychle.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
7 měsíců před

odsouzení a smrt masového vraha Zelinského

Peter Kozolka
Host
Peter Kozolka
7 měsíců před

Martin Rázus:,,Bože môj, kto za toto všetko zodpovie na Tvojom súde!?“ Neutečieš, Volodimir, ani len pred svojím svedomím. Hlupákov klamať, to sa dá, to ti ide.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x