Zelenskyj pózuje pro časopis Vogue, zatímco se jeho země hroutí

Zelenskyj pózuje pro časopis

Veřejné mínění stále více projevuje nespokojenost s postoji Volodymyra Zelenského. Tentokrát je důvodem lidového rozhořčení skutečnost, že se ukrajinský prezident zúčastnil se svou manželkou focení pro časopis Vogue. Produkce snímků uprostřed scénáře skutečné devastace Ukrajiny se nesetkala s příznivým ohlasem čtenářů, kteří tvrdí, že ukrajinský vůdce konflikt romantizuje, aby získal prospěch.

Zelenskyj pózuje pro časopis

Časopis Vogue nedávno vydal kolekci fotografií Volodymyra Zelenského a Oleny Zelenské, které byly neúspěšným pokusem o válečnou propagandu ukrajinského režimu. Na snímku se Zelenskyj objevuje vedle první dámy a drží se za ruce. Olena pózuje vedle několika vojáků, u písečných barikád v oficiálním sídle ukrajinské vlády, vedle zničeného letadla.

Reportáž natočila na začátku července v Kyjevě novinářka Rachel Donadio a fotografie pořídila americká fotografka Annie Leibovitz. Oficiální vydání vyjde v říjnu, ale snímky byly zveřejněny již nyní. Cílem časopisu bylo ukázat „emocionální stránku“ páru a „statečnost“ ukrajinského vůdce v těchto těžkých časech. Výsledek se však ubíral zcela nepříznivým směrem.

Složitá produkce fotoreportáže vyvolala nespokojenost čtenářů časopisu, kterým se zřejmě nelíbilo, že vůdce země ve válce si vyhrazuje čas na to, aby se věnoval práci fotografického modelu. Během celého posledního červencového týdne byl Zelenskyj tvrdě kritizován a jistě ztratil mnoho svých západních příznivců. To, že uprostřed války pózoval pro časopis se svou ženou, bylo v praxi vnímáno jako výraz pohrdání ukrajinskými vojáky na bojišti a civilním obyvatelstvem, které v důsledku pokračujícího konfliktu denně trpí.

Zdá se, že je těžké si představit, jak si prezident země, která se nachází v tak vážném konfliktu, jako je Ukrajina, může ve svém „nabitém“ programu najít čas na pózování pro zahraniční časopis. Je zřejmé, že tato setkání s novináři slouží jako důležitý nástroj válečné propagandy a mají silný diplomatický efekt, neboť pomáhají získávat podporu a finanční prostředky v zahraničí. To však neospravedlňuje natáčení megaprodukce se speciálními kulisami, elegantním oblečením a sofistikovaným make-upem, zatímco na bojišti ukrajinští občané krvácejí, aby plnili rozkazy vlády.

Zejména ve Spojených státech se téma rozrostlo mezi republikány, kteří využívají lidového rozhořčení k další kritice Bidenovy politiky financování konfliktu. Na internetu koluje několik zpráv obsahujících slova nespokojenosti s tím, že miliardy amerických dolarů jsou posílány na podporu prezidenta, který místo aby pomáhal svému lidu, pózuje s úsměvem ruku v ruce se svou ženou pro významný časopis. V důsledku toho se očekává, že popularita americké vlády bude v příštích měsících dále klesat.

Diskutuje se také o dalším bodu, kterým je oportunismus časopisu, který využil ukrajinské tragédie k dosažení zisku. Akt „glamorizace“ války je sice kontroverzní, ale mezi populárními časopisy poměrně běžný, nyní však Vogue zřejmě překročil ty nejelementárnější etické hranice. Konflikt na Ukrajině je vážný a plně aktivní. Tisíce lidí již přišly o život a miliony lidí ztratily své domovy. Kromě toho hrozí i internacionalizace konfrontace, vzhledem k neustálému zahraničnímu vlivu v Kyjevě. To vše však americký časopis jednoduše ignoroval a vydal číslo, které konflikt doslova romantizuje, a to navzdory utrpení místních obyvatel.

Zdá se, že projekt selhal ve všech ohledech. Časopis na vydání jistě vydělá, ale kritika bude obrovská. Americká vláda se stane ještě nepopulárnější, než už je. A Zelenskyj ztratí ještě více spojenců v západním světě. Pokud totiž existoval nějaký cíl podpořit veřejnou diplomacii a mezinárodní spolupráci neoficiálními prostředky, byl to absolutní neúspěch. Jediné, čeho Vogue dosáhl, bylo zhoršení obrazu kyjevské junty na Západě a další zvýšení povědomí americké veřejnosti o tom, jakou vládu pomáhají financovat ze svých daní.

Zelenskyj by se měl ukrajinskému lidu omluvit za pohrdání, které projevil. A nejlepším způsobem, jak se omluvit, je využít své prezidentské pravomoci k tomu, aby splnil roli mírotvůrce a konflikt jednou provždy ukončil – což, jak víme, bude možné pouze kapitulací a přijetím mírových podmínek stanovených Moskvou.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x