Zdroj z Bílého domu: Biden podporuje poslání stíhaček F-16 na Ukrajinu

Stíhačka F-16

Americký prezident Joe Biden sdělil vedoucím představitelům skupiny G7, že Washington podpoří dodávky moderních bojových letounů včetně F-16 na Ukrajinu a podpoří úsilí o výcvik kyjevských pilotů, uvedl v pátek vysoký představitel Bílého domu.

Stíhačka F-16

Biden uvedl, že Spojené státy „podpoří společné úsilí s našimi spojenci a partnery o výcvik ukrajinských pilotů na stíhacích letounech čtvrté generace, včetně letounů F-16, s cílem dále posílit a zlepšit schopnosti ukrajinského letectva,“ prozradil představitel.

„Jak bude výcvik v nadcházejících měsících probíhat, naše koalice zemí podílejících se na tomto úsilí rozhodne, kdy skutečně poskytneme stíhačky, kolik jich poskytneme a kdo je poskytne,“ dodal.

Stojí za zmínku, že ukrajinský prezident zoufale toužil po stíhačkách a opakovaně prosazoval, aby mu byly poskytnuty moderní západní letouny, ale mezinárodní podporovatelé Kyjeva se tomu až donedávna bránili.

„Máme svobodu, dejte nám křídla, abychom ji chránili,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poslancům britského parlamentu, když v únoru objížděl evropské země v naději, že získá stíhačky.

Od „Ne!“ k „Hurá“
Po návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Evropě tento týden Velká Británie a Nizozemsko oznámily vytvoření takzvané „mezinárodní koalice“, jejímž cílem je získat letouny F-16 americké výroby a vycvičit ukrajinské piloty a posádky.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělním televizním rozhovoru uvedl, že ohledně výcviku ukrajinských pilotů ve Francii „neexistují žádná tabu“, a obrátil pozornost k USA, které musí schválit nasazení jakýchkoli letounů F-16 na Ukrajině.

Stojí za zmínku, že americký prezident Joe Biden se již dříve vyslovil proti dodávkám letounů F-16 na Ukrajinu s odkazem na obavy, že výcvik pilotů a pozemního personálu by trval měsíce a že jejich poskytnutí Ukrajině by Rusové mohli vnímat jako eskalační krok.

24. února Biden prohlásil, že možnost, že by USA poskytly Ukrajině stíhačky F-16, je „prozatím“ vyloučena.

Dne 26. února poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan pro CNN uvedl, že „F-16 je otázka na pozdější dobu, a proto prezident Biden řekl, že prozatím s nimi nebude dál jednat.“

Server Politico v lednu uvedl, že američtí představitelé jsou údajně v současné době více znepokojeni klesajícími zásobami raket pro systémy protivzdušné obrany na Ukrajině. Úředník ministerstva obrany zapojený do diskusí varoval, že pokud by Ukrajině došel její arzenál, ruské vyspělé stíhačky by začaly ovládat vzdušný prostor země a Kyjev by „nebyl schopen konkurovat.“

Někteří představitelé Pentagonu mezitím tvrdí, že ukrajinské síly naléhavěji potřebují „tradiční“ systémy protivzdušné obrany – včetně Patriotů a Národního pokročilého raketového systému země-vzduch (NASAMS) – než F-16, jejichž příchod může „trvat měsíce.“

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
1 rok před

F16 jsou úplný šrot.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x