Vůdce Kosovské osvobozenecké armády Hashim Thaci souzen za válečné zločiny

Hashim Thaçi

Od 24. března do 9. června 1999 NATO 77 dní bombardovalo Srbsko. Jednalo se o první velkou válku na evropské půdě od druhé světové války – i tato skutečnost je dnes vzhledem k válce na Ukrajině potlačována a popírána.

Hashim Thaçi

Válečná propaganda byla v té době v plném proudu: NATO pustošilo srbská města, aby bránilo „lidská práva“ a zastavilo „etnické čistky“, z nichž bylo Srbsko obviňováno v Kosovu. Zelení, liberálové a pseudolevicové skupiny, kteří se ještě před několika týdny odvolávali na pacifismus, se této propagandy ochotně chopili a s přehledem přešli do válečného tábora. V Německu zorganizovali Zelení a sociální demokraté první vojenskou bojovou misi za účasti německých ozbrojených sil od Hitlerovy porážky v roce 1945.

Nyní muž, kterého Joe Biden v roce 2009 objal a nazval „Georgem Washingtonem z Kosova“, stojí před zvláštním soudem jako válečný zločinec. V pondělí začal v Haagu proces s Hashimem Thaçim, spoluzakladatelem a mluvčím Kosovské osvobozenecké armády (KLA) a pozdějším ministrem zahraničí, předsedou vlády a prezidentem Kosova.

Sedmdesátistránková obžaloba viní Thaçiho a tři další vysoce postavené členy KLA – Kadriho Veseliho, Rexhepa Selimiho a Jakupa Krasniqiho – z odpovědnosti za více než sto vražd a řadu dalších válečných zločinů v letech 1998 a 1999. Všichni čtyři jsou obviněni z toho, že se osobně podíleli na ohrožování nebo týrání vězňů. Obžaloba předala Thaçiho obhájcům 56 000 dokumentů, které tato obvinění dokazují.

Obžaloba podrobně popisuje brutalitu, s jakou KLA postupovala proti Srbům, Romům a dalším nealbáncům. Kosovští Albánci, kteří se stavěli proti její politice a podporovali Thaçiho rivala Ibrahima Rugovu, který prosazoval mírové řešení konfliktu se Srbskem, byli nemilosrdně pronásledováni. KLA provozovala řadu vazebních středisek, kde bylo drženo několik stovek vězňů, kteří byli podle svědků týráni mučením, předstíranými popravami a vyhrožováním smrtí.

Oběti byly bity pistolemi, baseballovými pálkami, kovovými nástroji a dřevěnými tyčemi a mučeny pomocí elektrických šoků nebo předstíraného utonutí. Ostatní vězni a rodinní příslušníci museli mučení přihlížet nebo byli nuceni týrat jeden druhého. Další byli zastřeleni po desítkách.

Vraždění pokračovalo i poté, co NATO přinutilo Kosovo k odtržení od Srbska a umístilo tam své 50tisícové kosovské síly (KFOR). KLA se mstila na Srbech, Romech a Rugovových stoupencích, z nichž desítky byly zavražděny. Thaçi, jehož válečné jméno bylo „Had“, byl považován za jejich silného muže.

Proces s Thaçim je ukázkou imperialistické válečné propagandy, která se nezastaví před žádnou lží, aby zamaskovala své dravé a zločinné cíle. To platí nejen pro tehdejší válku v Jugoslávii, ale i pro dnešní válku na Ukrajině.

I zde jsou zločinci oslavováni jako bojovníci za svobodu – kteří stejně jako příslušníci praporu Azov nosí nacistické insignie a osm let pronásledovali na východní Ukrajině všechny, kdo mluvili rusky nebo sympatizovali s Ruskem. I zde jsou politici – kteří visí na šňůrkách oligarchů a západních loutkovodičů nebo jako ukrajinský prezident Zelenskyj bez skrupulí posílají na smrt desetitisíce mladých vojáků za cíle NATO – oslavováni jako demokraté a bojovníci za svobodu.

Kladná a záporná znaménka jsou jednoduše obrácená. Například po devět let neuplynul den, aby média nehlásala, že ruská anexe Krymu byla porušením územní celistvosti Ukrajiny, což bylo z hlediska mezinárodního práva nepřijatelné a historicky bezprecedentní. Bezprostředním cílem války NATO v roce 1999 však bylo vynutit si odtržení Kosova, které bylo podle mezinárodního práva nesporně součástí srbského území. Po válce se dostalo pod mezinárodní správu a v roce 2008 proti deklarované vůli Srbska vyhlásilo státní nezávislost, kterou okamžitě uznaly USA a většina evropských států.

Odtržením Kosova, zbídačené provincie s 1,8 milionu obyvatel, imperialistické mocnosti dokončily rozdělení Jugoslávie na sedm bezmocných drobných států, které jsou na nich zcela závislé. Především Srbsko, tradičně politicky a kulturně spjaté s Ruskem, tak mělo být izolováno a oslabeno.

Hashim Thaçi hrál v této trestné činnosti klíčovou roli. V roce 1999 pozvali Madeleine Albrightová a Joschka Fischer, ministři zahraničí USA a Německa, mluvčího KLA na konferenci v Rambouillet, kde poskytl NATO alibi pro bombardování Jugoslávie.

Již v té době bylo známo, že Thaçiho KLA provádí teroristické útoky proti srbským cílům a politickým odpůrcům a financuje se z kriminálních aktivit, jako je obchod s drogami, ženami a lidskými orgány. CIA dokonce klasifikovala KLA jako teroristickou organizaci ještě předtím, než ji NATO získalo do svých služeb a překlasifikovalo ji na „osvobozenecké hnutí.“

Poté, co si NATO vynutilo odtržení Kosova, spoléhalo na Thaçiho a KLA, že tam udrží „mír a pořádek.“ Po získání nezávislosti se Thaçi stal ministrem zahraničí, premiérem a nakonec prezidentem nové země a nastolil zkorumpovaný a zločinný oligarchický režim.

Zatímco mnoho srbských politiků bylo zatčeno a postaveno před haagský tribunál pro válečné zločiny, Thaçi a vůdci KLA byli pod americkou a evropskou ochranou. V samotném Kosovu šířili atmosféru strachu.

„Téměř nikdo se neodvážil svědčit proti veteránům KLA,“ popsal Frankfurter Allgemeine situaci v Kosovu po válce v Jugoslávii. „A ti, kteří riskovali, dopadli špatně: Nevysvětlitelné dopravní nehody se smrtelnými následky, ‚sebevraždy‘ a útoky odstřelovačů mohly být výsledkem.“

O zastrašování a teroru informovala ve svých pamětech vydaných v roce 2009 také hlavní žalobkyně haagského tribunálu pro bývalou Jugoslávii Carla Del Ponteová: „Svědci byli natolik vystrašení a zastrašovaní, že se báli mluvit i o přítomnosti KLA v některých oblastech, natož o skutečných zločinech.“

Ti, kteří přesto promluvili, se vystavili nebezpečí života a museli být i se svými rodinami odvezeni do jiných zemí, uvádí Del Ponteová. Útoků se obávali dokonce i příslušníci sil KFOR a někteří soudci Haagského tribunálu.

Situace se změnila až poté, co švýcarský právník Dick Marty v roce 2011 předložil obsáhlou zprávu o zločinech KLA. Marty tak učinil jménem Rady Evropy, do níž patří 47 států a která je nezávislá na Evropské unii.

EU poté jmenovala svého zvláštního vyšetřovatele. Vybrala amerického právníka Johna Clinta Williamsona, který byl považován za „důvěryhodného“, protože byl spoluautorem obžaloby proti srbskému vůdci Slobodanu Miloševičovi. Po více než dvou letech Williamson dospěl k závěru, že Martyho obvinění jsou pevně podložená.

Nyní se EU cítila nucena zřídit v Haagu zvláštní soud, který je formálně součástí kosovského soudního systému, ale je obsazen zahraničními soudci a státními zástupci a financován z evropských fondů.

Zvláštní soud vyšetřoval více než pět let, aniž by byla vznesena jakákoli obvinění. Nebýt konfliktů mezi USA a EU, celá věc by pravděpodobně vyšuměla do ztracena.

Richard Grenell, kterého prezident Donald Trump v roce 2019 jmenoval zvláštním vyslancem pro jednání mezi Srbskem a Kosovem, úzce spolupracoval s prezidentem Thaçim, zatímco EU se opírala o jeho rivala, šéfa vlády Albina Kurtiho. Když se Thaçi v červnu 2020 chystal odjet na summit se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem do Bílého domu ve Washingtonu, zvláštní soud zveřejnil obžalobu. Thaçi musel cestu zrušit a odstoupit.

Skutečnost, že soudní řízení bylo nakonec zahájeno dva a půl roku po zveřejnění obžaloby, vůbec neznamená, že Thaçi bude nakonec odsouzen. Podle předsedajícího soudce se očekává, že proces bude trvat několik let. Obviněné obhajují přední americké advokátní kanceláře. A očekává se, že na podporu Thaçiho bude svědčit několik významných osobností, včetně vrchního velitele NATO ve válce v Jugoslávii Wesleyho Clarka a bývalého francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera.

Ani Thaçiho právníci však nepopírají, že se zločiny popsané v obžalobě staly. Uplatňují strategii obhajoby známou z norimberských procesů s nacistickými válečnými zločinci: Thaçi, zakládající člen, velitel a oficiální mluvčí KLA, o nich však nic nevěděl!

Každopádně proces s Thaçim již rozbil lži, jimiž byla jugoslávská válka ospravedlňována. WSWS již kategoricky odmítla tuto „neobratnou a cynickou propagandistickou kampaň“, poukázala na skutečné důvody války a vedla kampaň za vybudování protiválečného hnutí mezinárodní dělnické třídy založeného na socialistickém programu.

Článek zveřejněný ve WSWS 24. května 1999 s názvem „Proč je NATO ve válce s Jugoslávií? Světová moc, ropa a zlato“, uvádí: „Jakmile se z této války odstraní podvodná tvrzení mluvčích NATO a falzifikace médií, co zůstane? Holá agrese imperialistických zemí proti malé federaci, v níž oficiální důvody uváděné pro útok slouží jako kouřová clona.“

Článek spojoval válku v Jugoslávii s plány USA na ovládnutí euroasijské pevniny a varoval: „Potenciál konfliktu s Ruskem, jak by nyní mělo být jasné, se za posledních deset let skutečně zvýšil.“ Toto varování se od té doby dramaticky potvrdilo.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x