Moskva obviňuje kyjevské speciální služby z bombového útoku na auto ruské novinářky

Natalya Vovková

Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) obvinila kyjevské tajné služby z vraždy ruské novinářky Darji Duginové, 29leté dcery nacionalistického filozofa Alexandra Dugina, která byla zavražděna při výbuchu auta.

Natalya Vovková

V sobotu večer jela Duginová v otcově voze Toyota Land Cruiser asi 20 kilometrů za Moskvou, když pod jeho SUV explodovala nastražená výbušnina, auto havarovalo a zachvátily ho plameny. Byla popálena k nepoznání. Předpokládá se, že jejím konečným cílem byl její otec. Ačkoli spekulace pokračují a Kyjev svou účast popírá, FSB identifikovala svou hlavní podezřelou jako Natalyu Vovkovou, 43letou ukrajinskou státní příslušnici.

Moskva tvrdí, že Vovková je členem neonacistického praporu Azov, nechvalně známé jednotky ukrajinské národní gardy. FSB v pondělním prohlášení uvedla, že „zločin byl připraven a spáchán ukrajinskými speciálními službami.“ Mnozí na Západě tvrdí, že Dugin je „mozkem“ ruského prezidenta Vladimira Putina, ačkoli blízkost jejich vztahu je všeobecně zpochybňována. Dugin je kritikem Putina a má pocit, že jeho politika vůči Západu a Ukrajině není dostatečně silná.

Podle ruské zpravodajské služby přijela Vovková do Ruska koncem minulého měsíce se svou dospívající dcerou a pronajala si byt v obytném bloku, kde žila Duginová. Vovková je obviněna z toho, že pracovala jako dodavatel ukrajinských zvláštních služeb a v rámci přípravy útoku prováděla téměř měsíc rozsáhlé sledování Duginové, včetně jejího sledování v Mini-Cooperu s různými poznávacími značkami, aby nebyla odhalena.

Podle FSB se Vovková s dcerou v sobotu večer zúčastnily rodinného festivalu u Moskvy, kde měl Dugin přednášku a kde byla přítomna i Duginová. Na festivalu údajně panovala laxní bezpečnostní situace a u vjezdu na parkoviště, kde bylo zaparkováno Duginovo SUV, nebyla přijata žádná bezpečnostní opatření. Ruští vyšetřovatelé uvedli, že bomba byla nastražena pod Duginovým vozidlem na straně řidiče. Dugin se před odjezdem z akce zřejmě rozhodl vzít si jiné auto, zatímco Duginová odjela v SUV svého otce. „Řízený výbuch“ byl proveden na dálku, Duginová byla zabitá, když byla na dálnici, a Vovková s dcerou v neděli uprchli do Estonska, uvedla FSB.

Podle zprávy RT FSB dodala, že „Vovková při vjezdu do Ruska používala auto s poznávací značkou Doněcké lidové republiky, ale při jízdě v Moskvě ji nahradila kazašskou poznávací značkou a při přejezdu do Estonska ukrajinskou.“ Zpravodajská služba rovněž zveřejnila videozáznam, který údajně ukazuje, jak Vovková vjíždí do Ruska, vstupuje do bytového domu, kde Duginová bydlela, a spěšně opouští zemi. Ukazuje také různé poznávací značky na stejném autě, které podle všeho řídí Vovková.

V dubnu byl údajně na ruském internetu zveřejněn průkaz s fotografií Vovkové, který byl součástí doxu na členy praporu Azov. V průkazu je uvedeno příjmení Vovková jako Šabanová, což je zřejmě také jméno, které používala její dcera při cestě do Ruska. Na Telegramu pluk Azov popřel jakoukoli spojitost s Vovkovou a uvedl, že Moskva lže.

průkaz s fotografií Vovkové

Agentura Tass uvedla, že Moskva usiluje o vydání Vovkové z Estonska a přidala její jméno na ruský seznam hledaných osob. Mluvčí estonského ministerstva zahraničí Liisa Tootsová uvedla, že není vhodné diskutovat o tom, zda Vovková vstoupila do Estonska přes Rusko. Tootsová dodala, že informace o osobách vstupujících do země a opouštějících ji mohou sdílet „pouze v případech stanovených zákonem“ a obvinění FSB tato kritéria nesplňuje.

Estonská policie a pohraniční stráž dodaly, že v současné době žádnou takovou žádost z Ruska neobdržely. Mychajlo Podoljak, poradce ukrajinského prezidenta Zelenského, označil obvinění FSB za „ruskou propagandu“ a výmysl. Kyjev dále naznačil, že výbuch auta byl ruskou „falešnou vlajkou“, a popřel, že by vraždu zorganizovali, protože Dugin je okrajová postava.

Existuje důvod se domnívat, že Kyjev se na útoku podílel, protože nejmenovaní ukrajinští představitelé, zpravodajští důstojníci a seržanti speciálních jednotek se podle médií opakovaně zasloužili o několik sabotážních útoků s použitím výbušnin v Rusku i na Krymu. Ačkoli tento údajný cílený atentát by byl velkou eskalací a Rusko neposkytlo důkazy prokazující odpovědnost Vovkové nebo ukrajinské rozvědky.

V prohlášení zveřejněném Kremlem Putin zaslal rodině Duginové soustrast s tím, že její vražda byla „odporným a krutým zločinem.“ Duginovou popsal jako „bystrého, talentovaného člověka s pravým ruským srdcem – laskavým, milujícím, soucitným a otevřeným. Novinářka, vědkyně, filozofka, válečná zpravodajka, poctivě sloužila lidu, vlasti, dokázala činem, co znamená být ruským vlastencem.“

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x