Vladimir Putin prohlásil, že útok na Nord Stream musel provést stát

Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin označil tvrzení, že útok na plynovod Nord Stream byl dílem proukrajinských aktivistů, za „nesmysl“ a tvrdí, že výbuchy musel provést stát.

Vladimir Putin

Minulý týden deník The New York Times uvedl, že sabotáž plynovodů provedla „proukrajinská skupina,“ která k tomu využila tým čítající pouhých šest osob, což je v rozporu s předchozími předpoklady, že k provedení operace by měl prostředky pouze stát.

Zpráva velmi pečlivě a výslovně uvádí, že se na útoku nepodíleli žádní Američané ani Britové.

Článek se objevil několik týdnů poté, co novinář Seymour Hersh, držitel Pulitzerovy ceny, zveřejnil zprávu, v níž tvrdil, že ropovody byly zničeny USA v rámci tajné operace.

Podle Hershových zdrojů byly výbušniny nastraženy v červnu 2022 potápěči amerického námořnictva pod záminkou cvičení NATO BALTOPS 22 a o tři měsíce později byly odpáleny pomocí dálkového signálu vyslaného sonarovou bójí.

Jeden ze zdrojů Hershovi řekl, že osnovatelé věděli, že tato tajná operace je „válečným aktem“, přičemž někteří pracovníci CIA a ministerstva zahraničí je varovali: „Nedělejte to. Je to hloupost a bude to politická noční můra, pokud se to provalí.“

Rusko již dříve označilo zprávu NYT za „dezinformaci“, Putin však v komentáři pro novináře zašel ještě dál.

„Jsem si jistý, že je to naprostý nesmysl. Výbuch tohoto druhu – takové síly, v takové hloubce, mohou provést pouze specialisté a za podpory celé síly státu, který disponuje určitými technologiemi,“ řekl.

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová přiznala, že dlouhodobým cílem západního angažmá na Ukrajině není pouze porážka Moskvy, ale provedení „změny režimu“, což je další nebezpečná eskalace rétoriky.

USA a Rusko se v současné době účastní dalšího střetu poté, co ruská stíhačka najela na americký bezpilotní letoun Reaper a donutila jej zřítit se do Černého moře.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x