Viktor Orbán vyzývá ke zrušení sankcí vůči Rusku do konce roku

Viktor Orbán

Premiér Orbán předpokládá, že zrušení sankcí povede k výraznému poklesu inflace a snížení cen energií na polovinu…

Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán (Fidesz) vyzval Evropskou unii, aby nejpozději do konce roku zrušila sankce proti Rusku a zmírnila tak prudce rostoucí inflaci nejen v Evropě, ale i na celém světě.

Na zasedání parlamentní skupiny v Balatonalmádi u Balatonu Orbán varoval, že konflikt mezi Moskvou a Kyjevem již není záležitostí dvou zemí a přerůstá v globální hospodářskou válku, která by měla trvat až do příštího roku.

Bruselští byrokraté v létě slíbili, že opatření přijatá proti Rusku poškodí Kreml, a nikoli občany EU. Podle Orbána je tomu však naopak. Politik Fideszu poznamenal, že sankce považuje za částečně zodpovědné za energetickou krizi a inflaci.

Náklady na zemní plyn se kvůli diskusi o vhodných opatřeních v červnu zdvojnásobily a o měsíc později se ztrojnásobily. Podle maďarského premiéra současné cenové šoky dopadají na rodiny obzvlášť tvrdě.

Orbán není jediný, kdo volá po ukončení sankcí, po zrušení ruských sankcí volá i řecký premiér Kyriakos Mitsotaki. Další političtí představitelé, například Matteo Salvini, který vede konzervativní stranu Liga, tvrdí, že Evropa potřebuje „přehodnotit“ ruské sankce kvůli škodlivým ekonomickým dopadům.

Orbán předpovídá, že zrušení sankcí povede k okamžitému snížení cen energií na polovinu a k výraznému poklesu inflace. Díky tomu by evropská ekonomika mohla znovu nabýt na síle a vyhnout se hrozící recesi.

Konzervativní strana Alternativa pro Německo rovněž prosazuje ukončení sankcí a otevření plynovodu Nord Stream 1 kvůli prudce rostoucím nákladům na energie v Německu. Poslankyně AfD v Bundestagu Mariana Harder-Kühnelová uvedla, že s Orbánem souhlasí.

„Byrokracie EU otočila šroubem sankcí a my teď platíme účet,“ řekla.

„Problémy nejsou jen se zásobováním potravinami a lékařskou péčí, ale také s vlnami bankrotů podniků a soukromých osob,“ dodala.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x