Rusko nasadí robotické tanky proti americkým a německým tankům na Ukrajině

robot tank

Rusko oznámilo plány na vývoj bojové verze svého robotického tanku „Marker“, který by byl určen k ničení amerických tanků M1 Abrams a německých tanků Leopard 2.

robot tank

Dmitrij Rogozin, bývalý generální ředitel ruské kosmické agentury Roskosmos, poznamenal, že schopnosti bezpilotního pozemního vozidla Marker budou zahrnovat schopnost automaticky detekovat a zaměřovat nepřátelskou vojenskou techniku, včetně tanků.

„Bojová verze robota Marker má v řídicím systému elektronický katalog, který obsahuje snímky cílů ve viditelném i infračerveném spektru,“ řekl Rogozin, který v současnosti působí jako šéf speciální skupiny vojenských poradců známé jako „Carští vlci.“

Rogozin oznámil vývoj robotického bojového vozidla na Telegramu a uvedl, že jeho skupina spolupracuje s ruskou Nadací pro pokročilé výzkumné projekty v obranném průmyslu, státem sponzorovanou výzkumnou agenturou, a soukromou společností Android Technology, která je zodpovědná za vytvoření původního robota Marker, který byl navržen jako pozemní průzkumné UGV.

„Všichni se shodují na tom, že naše úderná verze Markeru by měla být před příchodem Abramsů a Leopardů na Ukrajinu připravena k jejich zničení,“ řekl Rogozin.

Rogozin poznamenal, že Marker bude schopen samostatně vybírat cíle a zasahovat je příslušnými prostředky. Ty mohou zahrnovat protitankové raketové systémy, těžké kulomety nebo jiné zbraně.

Společnost Android Technology tvrdí, že Marker může být vybaven nosiči až pro 16 kamikadze kvadrokoptér, které jsou navrženy tak, aby narazily do nepřátelských dronů a sundaly je.

Vývoj a nasazení UGV Marker je součástí ruského úsilí o snížení počtu obětí v boji
Samuel Bendett, vedoucí pracovník think-tanku Centrum pro novou americkou bezpečnost, poznamenal, že myšlenkou autonomních vozidel, která by měla ovládnout bojiště, je „nahradit vojáka v nebezpečných misích a zefektivnit mise.“

Smyslem UGV, jako je Marker, je poskytnout armádám prostředek, který může být postradatelný. V současné době je však na Ukrajině jen velmi málo existujících tanků Marker, které jsou připraveny plnit bojové úkoly.

„Zdá se, že většina stávajících Markerů, tři z pěti, bude ve skutečnosti testována na Ukrajině a může být ztracena v boji,“ řekl Bendett. „Zdá se také, že společnosti Android Technology to vlastně nevadí, což naznačuje ochotu reagovat na potřeby ruského ministerstva obrany na vylepšené zbraně a taktiku a možná naznačuje, že společnost pracuje na dalších projektech, které mohou navázat na zkušenosti s Markery.“

Plukovník ve výslužbě Jurij Knutov z ruských ozbrojených sil poznamenal, že Marker roboti jsou již vybaveni systémem umělé inteligence a technologickými schopnostmi strojového učení.

Knutov dále upozornil, že Rusko již má rozsáhlé zkušenosti s používáním robotického vybavení v Sýrii. Bude však třeba provést další testy, protože krajina syrského bojiště se od té ukrajinské výrazně lišila. To by vysvětlovalo, proč je v současné době na Ukrajině pouze několik Marker robotů. Jejich přítomnost je využívána ke studiu jejich chování ve více městských oblastech a k případnému vylepšení technologie.

„Takoví roboti byli v první řadě navrženi pro městské prostředí,“ řekl Knutov. „Jejich umělá inteligence se bude vyvíjet.“

Knutov dodal, že Marker roboti budou také cvičeni pro použití ve velmi rovinatém terénu, například na východní Ukrajině, kde budou nasazeni jako protiváha západních tanků dodávaných ozbrojeným silám Ukrajiny.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Král Miroslav
Host
Král Miroslav
1 rok před

Viděl jsem před pár léty daleko daleko lepší ruské technologie pro pozemní boj. Prozatím to nepoužili.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x