Válka na Ukrajině může skončit kompromisem, říká předseda polské konzervativní strany PiS

Jarosław Kaczyński

Navzdory přání Polska a Ukrajiny nemusí válka skončit drtivým ukrajinským vítězstvím a Polsko se na tento scénář musí připravit, varuje Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński, předseda polské vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), naznačil, že válka na Ukrajině by mohla skončit kompromisem, nikoli konečným řešením, a varoval, že by to znamenalo nová rizika a nebezpečí pro budoucí bezpečnost Evropy.

V projevu na konferenci o obraně ve Varšavě Kaczyński zopakoval neochvějnou podporu Polska Ukrajině a požadavek prezidenta Zelenského na osvobození celého ukrajinského území, ale varoval, že „ne vše závisí na nás.“

„Existují náznaky, které poukazují na to, že válka může skončit spíše určitým kompromisem než konečným řešením,“ poznamenal.

Proto musí být Polsko připraveno na budoucí výzvy a nebezpečí a proto je tak důležité budování polských vojenských kapacit, uzavřel.

Připuštění možného výsledku, který by nevedl k definitivnímu ukrajinskému vítězství, znamená změnu polské rétoriky, neboť vládní představitelé dříve trvali na tom, že řešením krize nebude nic jiného než úplné stažení Ruska ze všech okupovaných území včetně Krymu.

Ostatně právě toto pondělí byl v americkém časopise Foreign Affairs zveřejněn článek, který napsal polský premiér Mateusz Morawiecki ve spolupráci se svými slovenskými a českými protějšky a v němž vyzval k úplnému podřízení se Rusku.

Mírná změna tónu ze strany Kaczyńského může otevřít dveře pragmatičtějšímu řešení, jako je mírová dohoda, kterou dlouhodobě prosazuje neutrální Maďarsko.

Kaczyński, který byl jako bývalý místopředseda vlády zodpovědný za legislativu týkající se polské obrany, uvedl, že je spokojen s tím, že v uplynulém roce došlo k posílení polské schopnosti odstrašení.

„Polsko je nyní silnější než před rokem,“ řekl účastníkům konference a dodal, že „silná armáda je symbolem a zárukou bezpečnosti státu.“

„Musíme zajistit, aby polské ozbrojené síly byly připraveny na jakoukoli akci na obranu polského státu,“ řekl.

Za klíčové úkoly, které je třeba realizovat, lídr PiS označil dosažení silné protivzdušné a protiraketové obrany a zvýšení počtu vojáků; zopakoval, že cílem je vytvořit armádu o síle 300 000 vojáků, což je dvojnásobek současné velikosti polské armády.

Šéf vládnoucí strany nebyl ohledně výsledku války na Ukrajině optimistický. Uvedl, že výsledek války je nejistý a boje mohou skončit bezvýsledným kompromisem.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x