Ukrajinský dron zasáhl Krymský muniční sklad, kazetové bomby dopadly na Belgorod

Krymský muniční sklad

Útok Ukrajinského dronu na Krymu v sobotu vyhodil do povětří muniční sklad, což vyvolalo evakuaci na poloostrově anektovaném Moskvou a zastavilo železniční dopravu, jen pět dní poté, co drony poškodily symbolický Ruský most přes Kerčský průliv.

Krymský muniční sklad

Krym, anektovaný Ruskem v roce 2014, byl cílem útoků Kyjeva po celou dobu 17 měsíců trvající ofenzívy Moskvy na Ukrajině, ale v posledních týdnech se stal terčem intenzivnějších a zvýšených útoků.

V rámci protiofenzívy, kterou Kyjev zahájil s cílem získat zpět území ztracená ve prospěch Moskvy, dává stále zřetelněji najevo – navzdory znepokojení některých Západních zemí -, že chce získat zpět i Černomořský poloostrov.

„Cílem je vrátit Krym,“ prohlásil ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj podle přepisu projevu, který v pátek přednesl na Aspenském bezpečnostním fóru a který v sobotu zveřejnila jeho kancelář.

Uvedl, že Kyjev považuje Krymský most – otevřený ruským vůdcem Vladimirem Putinem v roce 2018 – za „nepřátelský objekt“ a chce jej „neutralizovat.“

O necelých 24 hodin později Moskvou dosazený šéf Krymu Sergej Aksjonov prohlásil, že „nepřátelský“ dron vyhodil do povětří muniční sklad.

„V důsledku útoku nepřátelského dronu na Krasnogvardějský okres vybuchl muniční sklad,“ uvedl Aksjonov na Telegramu s odkazem na oblast, která leží ve vnitrozemí v centru Krymu.

Přesné místo zásahu neupřesnil a nařídil evakuaci lidí žijících v okruhu pěti kilometrů od této zóny, aniž by uvedl, kolik obyvatel bude přesunuto.

Aksjonov neinformoval o žádných obětech a tvrdil, že škody jsou malé, ale neověřená videa na sociálních sítích ukazovala stoupající kouř do vzduchu.

Uvedl také, že na poloostrově bude zastavena železniční doprava: „Aby se minimalizovala rizika, bylo také rozhodnuto zastavit železniční dopravu na krymských železnicích.“

Úřady později uvedly, že byly zastaveny dva vlaky jedoucí z Moskvy do hlavního Krymského města Simferopolu a jeden v opačném směru.

Silniční doprava přes Krymský most – jeden z mála způsobů, jak se dostat z Krymu, protože lety byly během konfliktu zrušeny – byla obnovena až v sobotu poté, co Ukrajinský útok v úterý most poškodil a zabil dva lidi.

Útoky na Krym přicházejí v době, kdy se mnozí Západní spojenci Kyjeva necítí dobře kvůli Ukrajinským ambicím získat zpět anektované území a obávají se rozsáhlejšího konfliktu s Ruskem.

Znamenaly také prudkou eskalaci v oblasti Černého moře, kdy Rusko tento týden odstoupilo od přelomové dohody o dodávkách obilí, která umožňovala bezpečný průjezd nákladních lodí, a uvedlo, že bude považovat plavidla směřující na Ukrajinu za potenciální vojenské cíle.

Ukrajina rovněž varovala, že může plavidla směřující do Ruských přístavů považovat za plavidla „převážející vojenský náklad.“

Zelenskyj ve svém projevu varoval, že Moskva „věří, že Černé moře je čistě Ruské.“

Uvedl, že Kyjev „hledá východisko“, jak najít nový obilný koridor poté, co Moskva odstoupila od dohody, a že jedná s dalšími černomořskými zeměmi, jako je Turecko, Rumunsko a Bulharsko.

Kyjev vyzval OSN a sousední země, aby prostřednictvím společných hlídek zajistily bezpečný průjezd nákladu.

Ruská armáda v pátek provedla cvičení s ostrou střelbou v Černém moři, přičemž OSN varovala před eskalací.

Na bojišti Moskevské síly v sobotu uvedly, že odrazily tři Ukrajinské útoky ve východních vesnicích Urožajnyj a Prijutnyj.

Dva týdny poté, co byly USA kritizovány za zaslání těchto kontroverzních zbraní na Ukrajinu, Rusko rovněž uvedlo, že Kyjev použil nechvalně známou kazetovou munici v Ruské pohraniční vesnici Žuravlevka.

Americký prezident Joe Biden čelil začátkem tohoto měsíce ostré kritice svých vlastních spojenců za vyslání této munice – která může mít dlouhodobé riziko pro civilisty.

Belgorodský gubernátor Vjačeslav Gladkov uvedl, že „tři kusy kazetové munice z vícenásobného raketometu byly v pátek vystřeleny (Ukrajinskou armádou) na vesnici Žuravlevka.“

Malá vesnice leží na hranici s Ukrajinou v oblasti, kde již několik měsíců dochází téměř ke každodenním přeshraničním útokům.

Bylo to poprvé, co Rusko oznámilo, že zbraně byly použity na jeho území.

Biden na začátku tohoto měsíce uvedl, že učinil „velmi obtížné rozhodnutí“ poslat zbraně do Kyjeva.

Putin uvedl, že Moskva má dostatek kazetové munice, aby mohla odpovědět, pokud by Ukrajina zbraně použila.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
8 měsíců před

Všechny ukrajinské lodi vezou vojenský materiál. Proto je nutno je všechny potopit

1
0
Would love your thoughts, please comment.x