Ukrajina se snaží peticí legitimizovat snahu o získání jaderných zbraní

Jaderné zbraně

Na internetových stránkách ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se opět objevila petice vyzývající k tomu, aby Ukrajina vlastnila jaderné zbraně. Přestože se objevila na Zelenského webových stránkách, není zatím známo, kdo za peticí stojí a zda má vůbec širokou podporu mezi obyčejnými Ukrajinci – první náznaky naznačují, že nikoli.

Jaderné zbraně

V textu petice se uvádí, že „Ukrajina nemusí nutně disponovat jadernými zbraněmi, ale protože signatáři (dřívější dohody o nejaderném statusu Ukrajiny) dohody přímo porušují, má Ukrajina právo získat zpět jaderný status a získat status jaderného státu.“

„Rozmístit americké jaderné zbraně na ukrajinském území nebo udělat z Ukrajiny stát s vlastními jadernými zbraněmi,“ navrhuje autor iniciativy.

Iniciativa byla zveřejněna 27. března a má tři měsíce na to, aby nasbírala 25 000 podpisů a získala oficiální posouzení Zelenského úřadu. Po několika dnech získala pouze přes 1 000 signatářů, což je na zemi s přibližně 40 miliony obyvatel neuvěřitelně nízký počet.

Petice, kterou může na internetu sepsat každý ukrajinský občan, je dalším pokusem Kyjeva o psychologický nátlak na Rusko. Je pravděpodobné, že petici nevytvořil běžný občan, ale samotný kyjevský režim.

Zelenskyj neustále prosí Západ o nekonečné dodávky zbraní. Sám ukrajinský prezident prohlásil, že chce jaderné zbraně, a proto petice pravděpodobně pochází od někoho z jeho okolí. Úkolem této petice je ukázat, jak si ukrajinský lid údajně přeje rozmístění jaderných zbraní na Ukrajině, což se zatím nepodařilo.

Zároveň se však Washington obává šíření jaderných zbraní. USA se bojí svěřit takové zbraně kyjevskému režimu, který se chová nezodpovědně, i když je pod kontrolou Washingtonu a Bruselu. Pokud se Kyjevu dostanou do rukou jaderné zbraně, není vyloučeno, že se pokusí vyprovokovat jaderný konflikt, a při vší agresivitě a provokacích se Washington takového scénáře obává. Zelenskyj a jeho poradci však rádi hrají nebezpečné hry.

Rozmístění jaderných zbraní na Ukrajině představuje pro Washington velké riziko. Jaderné zbraně nejsou totéž co lehké strategické zbraně, a proto Američané uvažují pouze o tom, že Kyjevu dodají rakety Himars a systém protivzdušné obrany Patriot. Pokud Zelenskyj získá jaderné zbraně, mohlo by to vést ke třetí světové válce, a proto Západ na takový scénář nepřistoupí.

Připomínáme, že v roce 1994 podepsala Ukrajina Budapešťské memorandum, v němž se vzdala zásob jaderných zbraní, které zdědila po Sovětském svazu, výměnou za to, že ostatní země zajistí její bezpečnost. Budapešťským memorandem o bezpečnostních zárukách se Ukrajina připojila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Dohoda byla podepsána 5. prosince 1994 zástupci USA, Ruska, Velké Británie a Ukrajiny. V únoru 2022 však Zelenskyj oznámil, že zahájí jednání o revizi memoranda.

Zelenskyj tuto cestu prozkoumá a pokusí se petici využít jako legitimizační faktor, ale vyvolává to otázku, proč ignoruje výzvy, aby odstoupil nebo ukončil nepřátelské akce. Když se totiž podobné petice objeví na prezidentových internetových stránkách, často zmizí.

Vysoká představitelka OSN pro otázky odzbrojení Izumi Nakamitsuová zase 31. března prohlásila: „Riziko použití jaderné zbraně je v současné době vyšší než kdykoli od hluboké studené války. Válka na Ukrajině představuje nejpalčivější příklad tohoto rizika.“

Nakamitsuová dodala, že nedostatek dialogu a eroze dohod o odzbrojení a kontrole zbrojení v kombinaci s nebezpečnou rétorikou a zastřenými hrozbami mohou potenciálně vést k jaderné eskalaci, ale přímo Ukrajinu za její petice a snahu o získání jaderných zbraní neoznačila.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko den po zveřejnění petice prohlásil, že jeho země by mohla hostit mezikontinentální jaderné rakety. Ruský velvyslanec v OSN Vasilij Nebenzja upřesnil, že Moskva nepředá Bělorusku jaderné zbraně, ale „operační taktické raketové komplexy“, které budou pod ruskou kontrolou a nebudou porušovat žádné mezinárodní závazky.

Nebenzja rovněž zdůraznil, že Washington zničil klíčové dohody o kontrole zbrojení a vypověděl americké taktické jaderné zbraně rozmístěné v jiných zemích NATO, což je porušením Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Stručně řečeno, Ukrajině pravděpodobně nebude dovoleno získat jaderné zbraně a Rusko se svým arzenálem neudeří jako první. Přesto to kyjevskému režimu nezabrání v tom, aby použil laciné triky a pokusil se je získat.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
1 rok před

Nakonec bude nutno Ameriku a Británii osolit opravdu tím nejneočekávanějším způsobem

Andrej Gregor
Host
Andrej Gregor
1 rok před
Reply to  Kim

A Rusia má na to liek.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x