Ukrajina odmítá údajnou nabídku Ruska na „krátké příměří“

V pátek bylo ukrajinskou stranou sděleno, že Kreml nabídl Kyjevu možnost dosáhnout dohody o zavedení „krátkého příměří.“

jednací stul

Přichází to v době, kdy se objevuje stále více signálů z Washingtonu, že je připraven na to, aby obě strany zasedly k jednacímu stolu a uzavřely nějakou dohodu o příměří.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek uvedl, že se ruští představitelé pokusili o předehru, ale odmítl tuto možnost ve chvíli, kdy ukrajinská protiofenzíva dosáhla nedávných úspěchů, zejména znovudobytí města Cherson a mnoha okolních vesnic.

„Rusko nyní hledá krátké příměří, oddechový čas k načerpání sil. Někdo to může nazvat koncem války, ale takový oddech situaci jen zhorší,“ řekl ukrajinský vůdce ve virtuálním projevu před Mezinárodním bezpečnostním fórem v Halifaxu.

Zelenskyj poté zopakoval své zatvrzelé odhodlání neuvažovat o možnosti rozhovor, dokud nebudou ruské síly poraženy. „Opravdu skutečný, dlouhodobý a čestný mír může být pouze výsledkem úplného zničení ruské agrese,“ řekl Zelenskij.

Ze strany Kremlu nebylo potvrzeno, že taková konkrétní nabídka byla skutečně učiněna. Rusko však v poslední době opakuje, že vždy zůstává otevřené možnosti dialogu. Během svého virtuálního vystoupení na G20 minulý týden Zelenskyj vydal desetibodový plán příměří, který zahrnoval tvrdý postoj, že nebudou učiněny žádné územní ústupky.

Navzdory rozšířeným zprávám, že generál Mark Milley, předseda sboru náčelníků štábů USA, naléhá na Bílý dům, aby Zelenského přiměl k jednání, další vlivné hlasy, jako je ministr Antony Blinken a poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan, uvedly, že je „příliš brzy.“

Postoj generála Milleyho vychází z toho, že úplné vytlačení ruských vojsk ze země v dohledné době je nereálné.

Bidenova administrativa v pátek znovu potvrdila, že pouze Zelenského vláda může rozhodnout, kdy je připravena k jednání, pokud vůbec. Mezitím zůstává možnost přímé konfrontace mezi NATO a Ruskem stejně nepředvídatelná jako dosud, zejména po smrtícím raketovém incidentu na polských hranicích z minulého úterý.

Incident v Polsku, který vyústil v rozsáhlá obvinění, že se Zelenskyj snažil nalákat NATO do války s Ruskem, ilustruje, že čím déle obě strany v konfliktu pokračují a odmítají myšlenku vyjednávání, tím větší je šance, že dojde k „neštěstí“ vedoucímu ke scénáři třetí světové války mezi jadernými velmocemi.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x