Turecko oznámilo NATO, že Švédsko se do příštího zasedání nestane jeho členem

Recep Tayyip Erdoğan

Dva zdroje agentuře Reuters sdělily, že Turecko informovalo NATO, že členství Švédska nebude dokončeno včas před příštím zasedáním ministrů zahraničí aliance, které se uskuteční příští týden.

Minulý týden výbor Tureckého parlamentu pro zahraniční věci odložil hlasování o žádosti Švédska o členství v NATO, aby umožnil další diskuse.

Jeden ze zdrojů vysvětlil, že panel bude v projednávání této otázky pravděpodobně pokračovat v úterý nebo ve středu. V těchto dnech, 28. a 29. listopadu, se v Bruselu sejdou ministři zahraničí NATO, což je setkání, o němž se někteří členové bloku domnívali, že bude znamenat vstup Švédska.

Švédsko podalo přihlášku do NATO v květnu 2022 společně s Finskem, jen několik měsíců poté, co Rusko zahájilo vojenskou operaci na Ukrajině.

Finsko se úspěšně připojilo v dubnu 2023, zatímco žádost Švédska stále čeká na ratifikaci ze strany Turecka a Maďarska.

Před předložením návrhu zákona k hlasování v Tureckém parlamentu, k němuž může dojít o několik dní či týdnů později, musí Turecká komise pro zahraniční věci návrh schválit. Erdogan by jej pak podepsal jako zákon, čímž by zdlouhavý proces skončil.

Zatímco člen NATO Maďarsko členství Švédska nepotvrdilo, Turecko je často považováno za hlavní překážku vstupu Švédska.

Již v říjnu Maďarský premiér Viktor Orbán vystoupil v parlamentu země a ujistil, že ratifikace Švédské kandidatury do NATO není „naléhavou“ záležitostí. Orbán ve svém vystoupení obvinil Švédsko, že zpochybňuje „demokratickou povahu“ Maďarska.

Maďarsko dosud nehlasovalo pro vstup Švédska do NATO, čímž se zařadilo po boku Turecka, které členství Švédska dříve blokovalo, ale v červenci své veto zrušilo.

Turecko a Maďarsko Švédskou kandidaturu brzdily, Budapešť se odvolávala na to, že Stockholm kritizuje Maďarského premiéra, a Ankara obviňovala Švédsko z ukrývání Kurdských teroristů a v poslední době i z vměšování do Tureckých voleb.

Další spornou otázkou bylo spojení prodeje stíhaček F-16 Turecku Bidenovou administrativou se schválením nabídky Stockholmu na členství v NATO Ankarou, na což Erdogan reagoval slovy, že to jeho zemi „vážně znepokojuje.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
7 měsíců před

Výborně, Recepe!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x