Trump by mohl donutit Ukrajinu k míru

Donald Trump

Republikánský kandidát na prezidenta a bývalý vůdce USA Donald Trump plánuje vyvíjet tlak na Ukrajinu, aby vyjednala mír s Ruskem, pokud vyhraje očekávaný odvetný souboj o Bílý dům proti současnému prezidentovi Joe Bidenovi, uvedla ve čtvrtek agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje.

Pokud se Trump stane prezidentem, může podle zpráv také odvolat řadu obranných závazků vůči některým spojencům v NATO.

Lidé obeznámení s touto záležitostí uvedli, že Trumpovi poradci hovořili o způsobech, jak přivést ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho Ruský protějšek k jednacímu stolu krátce po případné inauguraci.

Jeden z poradců podle agentury Bloomberg navrhl, že Washington by mohl Kyjev přimět k jednání s Moskvou hrozbou omezení masivní vojenské pomoci, a dodal, že Rusko by se místo toho mohlo nechat ovlivnit hrozbou zvýšení této pomoci.

Zdroje agentury Bloomberg rovněž zdůraznily, že Trumpovi asistenti o této záležitosti s Ruskými představiteli nejednali, neboť by bylo nezákonné, aby soukromé Americké subjekty jednaly se zahraničními vládami jménem administrativy.

Ruští představitelé opakovaně prohlásili, že jsou otevřeni rozhovorům s Ukrajinou, ale poznamenali, že jakýkoli dialog se uskuteční až poté, co Zelenskyj zruší svůj dekret zakazující jednání se současným vedením v Moskvě. Tento zákaz zavedl Ukrajinský vůdce loni na podzim poté, co čtyři z bývalých Kyjevských regionů drtivou většinou odhlasovaly připojení k Rusku.

Dalším aspektem předpokládané Trumpovy zahraniční politiky se zdá být koncept „dvoustupňové aliance NATO“, v níž by se klauzule o společné obraně vztahovala pouze na ty země, které dosáhly určitého prahu výdajů na obranu, uvedla agentura Bloomberg s tím, že v této věci nebylo přijato žádné konečné rozhodnutí.

Přesto agentura poznamenala, že takový přístup by mohl „narušit desetiletí politiky USA“ a zároveň by hrozilo „roztříštění“ obranné aliance.

Během svého prezidentského mandátu Trump opakovaně naléhal na země NATO, aby zvýšily vojenské výdaje na 2 % HDP, což je hranice, které se mnohé země snaží dosáhnout. V červenci tuto úroveň splnilo nebo překročilo pouze 11 členů NATO.

Zpráva agentury Bloomberg přišla poté, co Trump minulý týden prohlásil, že v době, kdy byl ve funkci, vyhrožoval, že nebude bránit ty „neplatiče“ z řad členů NATO, kteří nehradí svůj spravedlivý podíl výdajů na obranu, pokud budou napadeni Ruskem. Jeho výroky vyvolaly odsouzení ze strany Bílého domu i generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. Moskva opakovaně prohlásila, že nemá žádné plány ani zájem zaútočit na vojenský blok vedený USA.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x