Studie poprvé prokázala vdechování mikroplastů nalezených v rouškách, které se dostaly do plicní tkáně

rouška

Zdravotní důsledky vniknutí drobných úlomků plastů do plic nejsou známy, ale jde o rostoucí zdravotní problém, zejména u dětí.

rouška

Jednorázové roušky se sice během pandemie staly zhoubou pro životní prostředí, protože se zamotaly na pobřeží, rozfoukaly po silnicích a dostaly se do polí a potoků, ale možná způsobily mnohem větší škody na životním prostředí než zvířata, která se do nich zamotala. Nejenže jsou zatíženy ústními a vylučovacími zárodky lidí, kteří je odhodili, ale ukazuje se, že klíčová složka všudypřítomných jednorázových nemocničních roušek, které od roku 2020 zamořují pevninu i mořskou krajinu – polypropylen – se rozkládá na drobná mikroskopická plastová vlákna, která podle rostoucího počtu výzkumů působí spoušť na vodní tvory a mohou u lidí vyvolávat nemoci, včetně rakoviny.

V nové studii z Velké Británie byla nyní mikroplastová vlákna objevena hluboko v dolních částech plic živých lidí – vlastně téměř u každého člověka, kterému byly odebrány vzorky.

Vědci z lékařské fakulty v Hull Yorku ve Velké Británii našli mikroskopické úlomky a vlákna plastů – dlouhé až dva milimetry – u 11 ze 13 operovaných pacientů, kterým odebrali vzorky plicní tkáně.

Mikročástice v dolní části plic
„Neočekávali jsme, že v dolních částech plic najdeme nejvyšší počet částic nebo částice takových rozměrů, jaké jsme našli,“ řekla listu Guardian Laura Sadofskyová, hlavní autorka studie. „Je to překvapivé, protože dýchací cesty jsou v dolních částech plic menší a očekávali bychom, že částice těchto velikostí budou odfiltrovány nebo zachyceny dříve, než se dostanou tak hluboko.“

Zdravotní důsledky toho, že drobné úlomky plastů vnikají do plic lidí, nejsou známy, ale zdá se, že otázka, zda jsou polypropylenové a další masky doporučované zdravotníky hlavním zdrojem rostoucího zdravotního znepokojení, zejména u dětí, odborníky na veřejné zdraví zatím nenapadla, zatímco přibývá důkazů, že přispívají k mikroplastovému znečištění, které stejně jako jiné látky znečišťující ovzduší může vést k předčasným úmrtím milionů lidí.

Znečištění mikroplasty – drobnými částicemi z erodujících plastů – se stalo naléhavým problémem životního prostředí, zejména ve vodním prostředí, kde podle nedávného přehledu způsobují poškození tkání, snížení růstu a dokonce i úmrtnost, což ovlivňuje potravní řetězec ve vodních ekosystémech. Nebezpečí pro lidské zdraví nyní vzbuzuje stále větší obavy, zejména proto, že se mikročástice staly tak všudypřítomnými.

„Vzorky mikroplastů (MPs) v ovzduší byly odebírány po celém světě a je známo, že jejich koncentrace se zvyšuje v oblastech s vysokou lidskou populací a aktivitou, zejména v interiérech,“ uvádí britská studie. Byly rovněž zaznamenány respirační příznaky a onemocnění po expozici pracovním koncentracím MPs v průmyslovém prostředí. Zbývá zjistit, zda mohou být MPs z životního prostředí vdechovány, ukládány a akumulovány v lidských plicích.

Výsledky této studie potvrzují, že ano, a že to vyžaduje další zkoumání jejich úlohy při vzniku onemocnění.

Theresa Tam: Používejte polypropylenové roušky
Zvláštní je, že nikdo – a už vůbec ne ti, kteří mají za úkol chránit zdraví veřejnosti – tento problém nespojuje s tím, že svět je náhle globálně nasycen jednorázovými, plastovými, degradujícími nemocničními rouškami.

Dr. Theresa Tamová, hlavní kanadská hygienička, například na podzim 2020 aktualizovala doporučení pro používání roušek a uvedla, že by měly mít nejméně tři vrstvy místo dvou, nejlépe včetně vrstvy polypropylenové tkaniny.

Prostřední vrstva chirurgických roušek je z roztavené tkaniny, která při používání a opakovaném použití vytváří nano a mikroplasty, což může vést k riziku vdechnutí částic při inhalaci.

Zdálo se, že Tamová se tím nezabývá, pokud si je vědoma potenciální škodlivosti, nicméně výzkumy již zjistily, že lidé mohou vdechovat drobné zánětlivé částečky polypropylenu a že pracovní prostředí s vysokým obsahem mikroplastů má také vysokou míru nemocnosti pracovníků.

V roce 1998 americká studie identifikovala mikroplasty v plicích pacientů s rakovinou a dospěla k závěru, že jsou „kandidátními činiteli přispívajícími k riziku vzniku rakoviny plic.“

Mikroplasty byly poprvé zjištěny v lidské krvi v březnu a bylo prokázáno, že se přenášejí po těle a ukládají se v různých orgánech. V minulosti byly zjištěny ve stolici dětí i dospělých – a ve zvláště vysokém množství u kojenců krmených z plastových lahví.

Roušky zvyšují vdechování mikroplastů
Nedávná studie mikroplastů ze šesti různých druhů roušek nošených během pandemie COVID-19 zjistila, že pouze roušky, které nebyly nikdy čištěny a byly nošeny 720 hodin, vedly k menšímu „riziku vdechnutí mikroplastů kulovitého typu“ ve srovnání s nenošením roušky. Mezitím se riziko vdechnutí mikroplastů typu vláken v průběhu času zvýšilo u všech skupin, s výjimkou nositelů masky N95.

Čištění masek různými postupy, včetně UV záření, pravidelného praní a nechávání na vzduchu na slunci, vedlo pouze k rozkladu materiálů v maskách na vláknité mikroplasty, což ve všech případech zvyšovalo riziko vdechnutí mikroplastů.

Také bakterie
Nošení stejné roušky po dobu 720 hodin bez čištění, jak to dělá mnoho lidí včetně dětí, však samo o sobě představuje vážné zdravotní riziko. Skupina znepokojených floridských rodičů poslala stěry z obličejových roušek svých dětí do laboratoře Floridské univerzity k testování a zjistila, že jsou kontaminovány množstvím nebezpečných patogenů, včetně jednoho nebo více kmenů bakterií, které způsobují zápal plic, meningitidu, angínu, onemocnění dásní, akné, kvasinkové infekce a vředy, a také zárodky odolné vůči antibiotikům.

Roušky pro denní péči brání dýchání
Zdravotnické agentury odmítají obavy z choroboplodných zárodků na rouškách a radí spotřebitelům, aby si roušky často měnili a nedotýkali se jich. Jsou si však vědomy problému dalších znečišťujících složek v obličejových pokrývkách. Quebecká vláda stáhla z trhu 3,1 milionu roušek, které v roce 2020 distribuovala do 15 000 mateřských škol, které v provincii neprošly bezpečnostní kontrolou. Roušky nebyly schopny důsledně filtrovat bakterie, měly problémy s odolností vůči tekutinám a bránily dýchání, ačkoli je desítky tisíc předškolních dětí musely nosit několik hodin denně.

Časná plicní toxicita
V rouškách rozdávaných batolatům a dětem byly nalezeny další potenciální látky znečišťující plíce. Podle kanadského rozhlasu si pracovníci mateřských škol všimli, že při nošení šedých a modrých masek SNN200642 dovezených z Číny měli po určitou dobu pocit, jako by polykali kočičí chlupy.

Health Canada varovala před možností „časné plicní toxicity“ způsobené mikroskopickými částicemi grafenu uvnitř těchto roušek. V březnu 2021 obličejové roušky stáhla, aniž by prošetřila zdravotní stav dětí, které je byly nuceny den co den dlouho nosit.

V červenci 2021 kanadská agentura pro veřejné zdraví stáhla z prodeje i další čínskou značku masek prodávaných v Kanadě, protože rovněž obsahovaly vdechovatelný grafen – látku nebývalé síly objevenou teprve v roce 2004 – u níž bylo prokázáno, že způsobuje záněty plic u zvířat.

Agentura povolila společnosti Shandong Shengquan New Materials Co. Ltd. v září obnovit prodej grafenových roušek v Kanadě poté, co se agentura přesvědčila, že množství vdechovaného toxického grafenu není dostatečné na to, aby způsobilo onemocnění.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x