V prosinci 2020, kdy se první rok pandemie COVID-19 chýlil ke konci, se rodiny po celém světě připravovaly na to, že nadcházející svátky stráví pod zámkem.
Mnozí se nepochybně těšili na několik dní strávených daleko od nejnovějších novinových titulků, protože je mainstreamová média neustále krmila zprávami o strachu z koronavirů. Ale jak ví každý mediální magnát, rozptýlená populace může často představovat ideální příležitost pro tiché pohřbení nepříjemných zpráv. Jako příklad se jeví obvinění kandidáta na Nobelovu cenu míru Davida Steinmana z prosince 2020, že generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus údajně napomáhal genocidě ve své rodné Etiopii.
Doktor Tedros byl v letech 2012-2016 etiopským ministrem zahraničí a členem výkonného výboru Tigrajské lidové osvobozenecké fronty (TPLF), která až do demokratické revoluce v roce 2018 kontrolovala etiopskou vládu. Skupiny na ochranu lidských práv uvádějí, že etiopská vláda se v tomto období systematicky dopouštěla rozsáhlého porušování lidských práv na etnickém nebo politickém základě, včetně vražd, mučení, únosů, nucených zmizení, nezákonného věznění a dalších nelidských činů.
Americký ekonom Steinman, který byl v roce 2019 nominován na Nobelovu cenu za mír, obvinil Tedrose z toho, že byl „rozhodujícím činitelem“, který v letech 2013-2015 řídil činnost etiopských bezpečnostních sil. Podle Steinmana byl Tedros jedním ze tří úředníků, kteří v té době, kdy docházelo k rozsáhlému zabíjení, svévolnému zadržování a mučení Etiopanů, vedli bezpečnostní složky země. Vysoce postavený etiopský politik Tedros v těchto letech oficiálně zastával funkci ministra zahraničí, předtím byl ministrem zdravotnictví země.
Stížnost k Mezinárodnímu trestnímu soudu
V obsáhlé stížnosti podané u Mezinárodního trestního soudu (ICC) na začátku prosince 2020 Steinman tvrdí, že Tedros dohlížel na „zabíjení a způsobování vážné tělesné a duševní újmy příslušníkům kmenů Amhara, Konso, Oromo a Somali s úmyslem tyto kmeny zcela nebo částečně zničit.“ Ve stížnosti se dále uvádí, že „čtyřleté období, kdy Tedros spoluvedl etiopskou vládu, bylo poznamenáno rozsáhlými nebo systematickými zločiny proti lidskosti páchanými jeho podřízenými.“
Znepokojivé je, že Steinman konkrétně obviňuje Tedrosovy podřízené ze „zastrašování opozičních kandidátů a příznivců“, „nezákonného věznění“ dětí v „krutých a nelidských podmínkách“, „nucené sterilizace amharských žen“ a „násilného zmizení osob unesených nebo zavražděných bezpečnostními nebo polovojenskými silami.“
Vzhledem k šokující povaze předkládaných důkazů Steinman požádal Mezinárodní trestní soud, aby Tedrose vyšetřil, vydal na něj zatykač a zahájil jeho trestní stíhání, a také aby jeho žalobce požádal etiopskou vládu o postoupení případu Mezinárodnímu trestnímu soudu. Je však zajímavé, že mainstreamová média se o tomto příběhu téměř nezmínila. Kromě pozoruhodných článků v londýnských Timesech a britském Daily Mailu byly zprávy o Steinmanově stížnosti k ICC v podstatě pohřbeny.
Smlouva o pandemii, kterou se snaží chránit
Zatímco v souvislosti s pandemií COVID-19 již došlo k dramatickému posílení vlivu WHO, pod Tedrosovým vedením se plánuje další posílení jejích pravomocí. V zákulisí se připravuje takzvaná „pandemická smlouva“, která by mohla právně zavázat země světa k dodržování pokynů WHO v případě budoucí pandemie. Její pravomoci, které ohrožují osobní svobody a tělesnou autonomii celé světové populace, by mohly potenciálně zahrnovat zavedení omezujících výluk, povinného očkování, očkovacích pasů, cestovních omezení a dalších opatření. V současné době se očekává, že smlouva vstoupí v platnost do roku 2024.
Při pohledu na tuto skutečnost je snadné pochopit, proč byla stížnost Davida Steinmana na Tedrose zametena pod koberec. Pokud by se tato historka dostala byť jen do hlavních médií, mohla by fatálně podkopat důvěryhodnost WHO a tím zmařit plány na pandemickou smlouvu. V takové situaci by farmaceutický průmysl a další korporace, které ze smlouvy profitují, mohly přijít o stovky miliard dolarů potenciálních zisků.
Tedros má samozřejmě právo být považován za nevinného, dokud se neprokáže jeho vina. Stejně tak však vzhledem k závažnosti obvinění Davida Steinmana a jeho roli generálního ředitele a veřejné tváře WHO mají lidé na celém světě právo na to, aby jim byla sdělena fakta. Mezitím pokračující mlčení mainstreamových médií k tomuto příběhu vypovídá o mnohém.