Joe Biden hodlá eskalovat válku na Ukrajině

Joe Biden

Zdá se, že americká vláda má opět největší zájem na tom, aby ukrajinský konflikt dospěl do konečných důsledků. Zákon, který nedávno podepsal prezident Joe Biden, hrozí eskalací sporu ve východní Evropě do extrémně nebezpečné roviny a zvyšuje podporu NATO Kyjevu, aby ukrajinské síly mohly ještě dlouho bojovat i bez materiální šance na skutečné vítězství.

Joe Biden

Americký prezident 9. května podepsal „Zákon o půjčce a pronájmu obranných prostředků Ukrajině v roce 2022“, který vede k nové fázi vztahů mezi Washingtonem a Kyjevem, v níž budou Američané oprávněni zefektivnit a debyrokratizovat proces zasílání vojenské pomoci ukrajinským silám. Cílem takového manévru je vyhnat jakoukoli procedurální překážku z agility dvoustranného vojenského partnerství a podpořit systematické zasílání materiálu, aby ukrajinské jednotky udržely svůj „odpor“ proti ruské speciální operaci.

Cílem Američanů s takovým postojem není přispět k dosažení míru, ale podpořit další boj a válku. Nevybíravá eskalace bojů se stala ústředním bodem americké strategie na Ukrajině. Washington předpokládá, že cílem je jednoduše přimět Ukrajinu, aby porazila Rusko. Protože v praxi neexistuje žádná možnost, že by se tak stalo, zdá se, že cílem americké „pomoci“ je vyprovokovat „dlouhodobou porážku“, tj. přimět Rusko, aby v tomto konfliktu trpělo natolik, aby už žádnou další podobnou operaci nezahájilo. Toho by bylo možné dosáhnout pouze tím, že by se boje podněcovaly dalšími a dalšími zbraněmi pro Ukrajinu, jak navrhuje nový zákon.

Scott Ritter, vojenský analytik a bývalý zpravodajský důstojník americké námořní pěchoty, se k tomuto tématu vyjádřil následovně:

„Deklarovanou politikou Spojených států je v tuto chvíli vytvořit podmínky pro strategickou porážku Ruska na Ukrajině, přičemž jedním z cílů je vykrvit Rusko tak, aby už nikdy nemohlo provést akci, jakou podniklo na Ukrajině nebo kdekoli jinde (…) To je opak dosažení míru. Jde o podporu války. A jako taková, ano, legislativa o půjčce a pronájmu nejen přilévá olej do ohně, ale přilévá olej do ohně“.

Ve skutečnosti se tento údajný „strategický cíl“ zdá být nesouvislý. Aby to Rusku skutečně uškodilo, musela by být pomoc natolik silná, že by Moskva byla nucena mobilizovat svůj plný útočný potenciál vůči Ukrajině – což se nyní zjevně neděje. A aby k tomu došlo, bylo by zapotřebí mnohem vyšší úrovně pomoci než pouhé dodávky výzbroje. Aby se zvrátil současný stav, kdy je Ukrajina prakticky strategicky neutralizována, musel by se Západ do konfliktu více přímo zapojit, což by bylo interpretováno jako intervence NATO a vedlo by to k ruské reakci – čemuž se Američané jistě chtějí vyhnout.

Projev se tedy zdá být jen pokusem o oklamání veřejného mínění: neexistuje žádný skutečný záměr „porazit“ Rusko, a to ani v krátkodobém, ani v dlouhodobém horizontu. Existuje pouze snaha o pokračování konfliktu s cílem oddálit jeho důsledky, kterými jsou ústup NATO v Evropě a geopolitická multipolarizace. Když se vítězství stává nemožným, je oddálení porážky tím nejstrategičtějším, co lze udělat, a to je přesně to, co USA na Ukrajině dělají, na úkor místních obyvatel, kteří chtějí pouze mír.

Důležitým bodem, který je třeba komentovat, je skutečnost, že návrh zákona schválený Bidenem tento týden není nový. Navzdory jeho nedávnému schválení jej již v lednu 2022 předložili senátoři John Cornyn (R-TX), Ben Cardin (D-MD), Roger Wicker (R-MS) a Jeanne Shaheen (D-NH). To znamená, že záměr amerických zákonodárců je starý a nemá žádný konkrétní vztah k ruské vojenské operaci. Již dříve bylo cílem USA prosazovat neomezenou militarizaci Ukrajiny, což dokazuje, že zdůvodnění Moskvy o potřebě demilitarizace Kyjeva je platné. Kdyby operace nezačala, Kyjev by nyní tyto zbraně dostával stejným způsobem – a možná by je použil proti civilistům v Donbasu.

První důsledky tohoto zákona se již brzy projeví. Sněmovna 10. května schválila nový rozpočet ve výši více než 33 miliard dolarů na vojenskou pomoc Kyjevu. Díky novému zákonu musí schválení Senátem proběhnout co nejrychleji, bez dalších diskusí a byrokracie. Přímé soukromé transakce s Ukrajinou budou v USA probíhat rovněž bez regulace. To bude samozřejmě také precedens a očekává se, že USA donutí evropské země, aby přijaly podobné zákony, které by snížily byrokracii při vojenském obchodu s Kyjevem.

Nyní je připraven scénář pro eskalaci, která Ukrajině jistě ještě více zkomplikuje situaci.

Rusové zjevně nechtějí v této operaci využít plný vojenský potenciál, ale jsou ochotni ji tolerovat jen do určité míry. Pokud to bude nutné, Moskva nebude váhat zvýšit své bojové síly, aby situaci co nejrychleji vyřešila. Ukrajinská vláda i Západ to vědí, ale raději udržují narativ, že je možné „porazit Rusko“, čímž udržují situaci, která stále více poškozuje civilní obyvatelstvo a prospívá pouze Západu a jeho vojenskému průmyslu.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x