Sankční válka proti Rusku neprobíhá podle plánu, přiznává globalistický časopis

Sankční válka proti Rusku

Tvrdé sankce, které Západ uvalil na Rusko kvůli konfliktu na Ukrajině, zatím nepřinesly kýžený výsledek, přiznává časopis The Economist a dodává, že tato strategie má „nedostatky.“

Sankční válka proti Rusku

„Znepokojující je, že sankční válka zatím neprobíhá tak dobře, jak se očekávalo,“ uvedla britská publikace ve čtvrtečním článku a zdůraznila, že účinnost ekonomických omezení vůči Moskvě „je klíčem k výsledku války na Ukrajině.“

„Podle MMF se ruský HDP v roce 2022 sníží o 6 %, což je mnohem méně než 15 % pokles, který mnozí očekávali v březnu… Prodej energií letos vytvoří přebytek běžného účtu ve výši 265 miliard dolarů, což je druhý největší přebytek na světě po Číně. Po krizi se ruský finanční systém stabilizoval a země nachází nové dodavatele pro některé dovozy, včetně Číny,“ zdůraznil.

Zároveň energetická krize, kterou vyvolala válka o sankce, „může vyvolat recesi“ v Evropě, kde podle britského časopisu ceny plynu tento týden vyskočily o dalších 20 %.

To vše znamená, že očekávaný „knockoutový úder [z omezení Ruska] se nedostavil“, uvedl The Economist.

„Unipolární moment 90. let, kdy byla americká nadvláda nesporná, je dávno pryč a chuť Západu použít vojenskou sílu po válkách v Iráku a Afghánistánu poklesla,“ přiznává.

Ekonomické restrikce „se zdály“ být novým nástrojem, který by umožnil USA, EU a jejich spojencům promítnout svou moc v globálním měřítku, ale konflikt na Ukrajině odhalil, že „zbraň sankcí má nedostatky“, uvedl.

Jednou z těchto vad je „časová prodleva“, pokračoval časopis. Například „zablokování přístupu [Ruska] k technologiím, které si Západ monopolizuje, trvá roky, než se zakousne,“ dodal.

The Economist naznačil, že izolace od západních trhů by mohla v Rusku způsobit jen „zmatek… v horizontu tří až pěti let.“

„Největší chybou [sankcí] je, že úplné nebo částečné embargo neprosazuje více než 100 zemí se 40 % světového HDP,“ zdůraznil list. „Globalizovaná ekonomika se umí dobře přizpůsobovat šokům a příležitostem, zejména proto, že většina zemí nemá chuť prosazovat politiku Západu.“

Vzhledem k tomu, že ekonomická omezení nedokázala ochromit ruskou ekonomiku, je třeba „zahodit veškeré iluze o tom, že sankce nabízejí Západu levný a asymetrický způsob, jak čelit Číně“, pokud se rozhodne použít sílu proti Tchaj-wanu, varoval The Economist.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x