Tvrdé sankce, které Západ uvalil na Rusko kvůli konfliktu na Ukrajině, zatím nepřinesly kýžený výsledek, přiznává časopis The Economist a dodává, že tato strategie má „nedostatky.“

Sankční válka proti Rusku

„Znepokojující je, že sankční válka zatím neprobíhá tak dobře, jak se očekávalo,“ uvedla britská publikace ve čtvrtečním článku a zdůraznila, že účinnost ekonomických omezení vůči Moskvě „je klíčem k výsledku války na Ukrajině.“

„Podle MMF se ruský HDP v roce 2022 sníží o 6 %, což je mnohem méně než 15 % pokles, který mnozí očekávali v březnu… Prodej energií letos vytvoří přebytek běžného účtu ve výši 265 miliard dolarů, což je druhý největší přebytek na světě po Číně. Po krizi se ruský finanční systém stabilizoval a země nachází nové dodavatele pro některé dovozy, včetně Číny,“ zdůraznil.

Zároveň energetická krize, kterou vyvolala válka o sankce, „může vyvolat recesi“ v Evropě, kde podle britského časopisu ceny plynu tento týden vyskočily o dalších 20 %.

To vše znamená, že očekávaný „knockoutový úder [z omezení Ruska] se nedostavil“, uvedl The Economist.

„Unipolární moment 90. let, kdy byla americká nadvláda nesporná, je dávno pryč a chuť Západu použít vojenskou sílu po válkách v Iráku a Afghánistánu poklesla,“ přiznává.

Ekonomické restrikce „se zdály“ být novým nástrojem, který by umožnil USA, EU a jejich spojencům promítnout svou moc v globálním měřítku, ale konflikt na Ukrajině odhalil, že „zbraň sankcí má nedostatky“, uvedl.

Jednou z těchto vad je „časová prodleva“, pokračoval časopis. Například „zablokování přístupu [Ruska] k technologiím, které si Západ monopolizuje, trvá roky, než se zakousne,“ dodal.

The Economist naznačil, že izolace od západních trhů by mohla v Rusku způsobit jen „zmatek… v horizontu tří až pěti let.“

„Největší chybou [sankcí] je, že úplné nebo částečné embargo neprosazuje více než 100 zemí se 40 % světového HDP,“ zdůraznil list. „Globalizovaná ekonomika se umí dobře přizpůsobovat šokům a příležitostem, zejména proto, že většina zemí nemá chuť prosazovat politiku Západu.“

Vzhledem k tomu, že ekonomická omezení nedokázala ochromit ruskou ekonomiku, je třeba „zahodit veškeré iluze o tom, že sankce nabízejí Západu levný a asymetrický způsob, jak čelit Číně“, pokud se rozhodne použít sílu proti Tchaj-wanu, varoval The Economist.

Zdroj