Pentagon nabírá a cvičí bývalé afghánské piloty, aby zalepili díry v ukrajinském letectvu

Pentagon cvičí bývalé afghánské piloty

Ministerstvo obrany USA plánuje přijmout bývalé afghánské piloty, kteří uprchli v souvislosti se stahováním amerických vojsk z Afghánistánu, aby prošli výcvikem pro ukrajinské letectvo, sdělil vojensko-diplomatický zdroj.

Pentagon cvičí bývalé afghánské piloty

„Jak víme, Pentagon začal před rokem verbovat bývalé afghánské piloty, kteří utekli do USA společně s Američany. Jejich výcvik nyní začíná v Kalifornii a plánuje se jejich následné vyslání na Ukrajinu přes Polsko,“ uvedl zdroj.

Do výcviku se zapojí nejen bývalí piloti, ale také Afghánci, kteří sloužili v jednotkách speciálních sil. Všem je nabízeno absolvovat výcvik a podepsat smlouvu, „která předpokládá jejich následné nasazení do bojové zóny na Ukrajině,“ dodal zdroj.

Vojensko-diplomatický zdroj však zdůraznil, že tato opatření neovlivní celkový výsledek ruské speciální vojenské operace na Ukrajině, která byla zahájena 24. února.

„Všechny tyto hysterické pokusy ‚zalepit díry‘ pouze oddálí vojenskou katastrofu kyjevského režimu a politickou katastrofu jeho ‚sponzorů‘ ve Washingtonu… Na konečný výsledek nebudou mít vliv,“ zdůraznil zdroj.

Katastrofální ztráty
Dříve ruská média citovala vojensko-diplomatický zdroj, podle něhož byl veškerý kvalifikovaný operační personál bývalého ukrajinského letectva zničen účinnými akcemi ruských vzdušných a kosmických sil a systémů protivzdušné obrany.

Ukrajina byla nucena zapojit do bojových výpadů špatně vycvičené letecké kadety, což mělo za následek „katastrofální ztráty“ mezi zbytky ukrajinského letectva, včetně letounů Mig-29, Su-27 a Su-25, dodal informátor. Navíc snahy o údajný nábor dalších pilotů v Polsku a dalších východoevropských zemích selhaly, bylo dodáno.

Ještě v dubnu mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že výcvik ukrajinských sil probíhá na několika místech v Evropě. Kirby upřesnil, že USA zahájily výcvik ukrajinských ozbrojených sil v klíčových systémech v amerických vojenských zařízeních v Německu, kde jim pomáhají naučit se pokročilé zbraňové systémy, jako jsou houfnice, radarové systémy a obrněná vozidla.

Kirby tehdy uvedl, že „většinu“ výcviku měla na starosti Floridská národní garda.Velká Británie, která je po USA druhým největším dodavatelem zbraní kyjevskému režimu, hraje při výcviku ukrajinských sil velmi aktivní roli. Kanada a Švédsko navíc vyslaly své skupiny vojenských instruktorů v souladu s programem, který v červnu představil britský premiér Boris Johnson a který má potenciál vycvičit až 10 000 vojáků každých 120 dní.

K tomu dochází v době, kdy ministři obrany a zahraničí Evropské unie, kteří se tento týden sejdou v Praze, budou rovněž diskutovat o možnostech zřízení vojenské výcvikové mise EU pro ukrajinské síly, která by jim umožnila především obsluhovat zbraně, jež západní země na Ukrajinu dodávají.

Rusko opakovaně varovalo, že takové akce slouží pouze k rozdmýchávání plamenů ukrajinského konfliktu a jeho prodlužování. Kreml rovněž obvinil NATO ze snahy vytvořit na Ukrajině stát nepřátelský vůči Rusku s případným cílem rozmístit své jednotky na ukrajinském území.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x