Přední Ruský politolog varoval, že Západ se může ocitnout na pokraji neuváženého jednání, protože v důsledku Ukrajinsko-Ruského konfliktu se jeho vliv zmenšuje.
Ředitel Institutu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Ruské akademie věd Alexandr Dynkin tento týden v rámci diskuse u kulatého stolu varoval, že svět se v souvislosti s výrazným přesunem moci nachází „na okraji propasti.“
Zatímco dříve byla sídlem globálního světového řádu Evropa, nyní jsou jím již delší dobu Spojené státy. Dynkin se však domnívá, že se to brzy změní, protože Rusko, Indie a Čína se těší rostoucímu vlivu, který bude dále posílen konfliktem na Ukrajině a jeho důsledky. Podle něj je „politický Východ“ připraven stát se rovnocenným partnerem „politického Západu.“
Indie a Čína odolávají výzvám k odsouzení Ruska kvůli jeho chování na Ukrajině a Indický premiér Naréndra Módí dokonce tento týden navštívil Moskvu a usedl k jednacímu stolu s Ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Klesající globální vliv Západu a psychické problémy Amerického prezidenta Joea Bidena by podle Dynkina mohly vyvolat zoufalství a inspirovat Západ k „neuváženým“ rozhodnutím.
Naposledy byl podle něj svět tak blízko plnohodnotné katastrofě během Kubánské krize před šesti desetiletími.
Rusko aktivně usiluje o vytvoření nového světového řádu
Ruský prezident Vladimir Putin zahájil diplomatickou ofenzívu s rozvojovými zeměmi v Africe a Asii, aby jim nabídl alternativu k Západu.
Na summitu, který se konal minulý týden, navrhl vytvoření nové „Euroasijské architektury spolupráce, nedělitelné bezpečnosti a rozvoje.“
Objasnil: „Tento nový rámec by měl nahradit zastaralé Evropocentrické a Euroatlantické modely, které poskytovaly jednostranné výhody některým státům.“
Putin si je dobře vědom, že globální Jih je důležitou součástí dosažení jeho cíle, a společně s Čínou se snaží změnit globální rovnováhu sil ve svůj prospěch.
Letos v říjnu Rusko pořádá summit bloku zemí BRICS, který se letos rozrostl o čtyři nové země. Více než 30 jich stále čeká na schválení své přihlášky, včetně Thajska a Malajsie.
Je důležité poznamenat, že BRICS se od EU a NATO liší tím, že má volný rámec a jeho požadavky na vstup jsou považovány za mnohem méně přísné. Tvrdí, že rozvíjející se země mohou mít ze vstupu ekonomický prospěch, aniž by se musely stát demokratickými nebo přizpůsobit svou ekonomiku Západním standardům.
Kromě toho, že se Putin prostřednictvím BRICS uchází o širokou podporu multipolárního uspořádání světa, chce také rozšířit protiamerickou koalici, která bude zahrnovat také Blízký východ a Severní Koreu.
Za tímto účelem nedávno navštívil Severní Koreu a setkal se s diktátorem Kim Čong-unem. Oba lídři oznámili nový pakt, který zajistí vzájemnou vojenskou pomoc mezi oběma zeměmi v případě napadení jedné z nich. Oznámil také, že Rusko by mohlo Severní Koreji poskytnout zbraně, což by mohlo mít destabilizující vliv na Korejský poloostrov a spojence USA Jižní Koreu.
Mezitím politická nejistota v USA před prezidentskými volbami a rozpory mezi Západními zeměmi kvůli válce a genocidě v Gaze vedly k určitým trhlinám v Západním spojenectví. Ačkoli některé rozvíjející se země nemusí nutně stát na straně Putina ve všech otázkách, mnohé z nich jsou ochotny tyto výhrady odložit v naději, že posílí své ekonomiky a zaujmou významnější roli na světové scéně.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.
USA končí,ale o to více budou kopat kolem sebe.
[…] post Ruský politolog varuje: Svět se ocitl na okraji propasti first appeared on Akta […]