Bývalý britský premiér Johnson vyzývá Sunaka, aby ignoroval Putina a poslal do Kyjeva stíhačky F-16

Boris Johnson

Bývalý britský premiér Boris Johnson vyzval současného premiéra Rišiho Sunaka, aby „zapomněl na Putina“ a poslal na Ukrajinu stíhačky.

Boris Johnson

Během nečekané návštěvy Washingtonu Johnson prohlásil, že není důvod odkládat podporu ukrajinským silám.

„Šetřete čas, šetřete peníze, šetřete životy. Dejte Ukrajincům co nejrychleji to, co potřebují. Udělejte tu věc. Zapomeňte na Putina. Jděte za ekonomickou stabilitou,dlouhodobým mírem a prosperitou,“ řekl bývalý premiér v rozhovoru pro FoxNews.

„Pokaždé, když jsme řekli, že by bylo chybou dát Ukrajině takové a takové zbraně, nakonec jsme to udělali,“ dodal.

Mluvčí britského premiéra uvedl, že tento krok by byl nepraktický, protože by trvalo několik měsíců, než by se ukrajinské síly naučily bojové letouny ovládat.

Navzdory kritice Johnsonova turné ve Washingtonu, především kvůli jeho roli a vlivu v zahraniční politice, britské zdroje naznačily, že bývalý premiér bude i nadále usilovat o pokračování americké podpory Ukrajině.

Agentura Reuters dnes informovala, že USA připravují balíček pomoci Kyjevu v hodnotě přes 2 miliardy dolarů, který by měl tentokrát zahrnovat rakety delšího doletu a další vojenské vybavení.

Tyto rakety delšího doletu budou Ukrajině dodány poprvé po několika měsících odmítání požadavků Kyjeva na poskytnutí munice, která může zasáhnout hlouběji do ruského území.

Včera americký prezident Joe Biden novinářům řekl, že USA na Ukrajinu nepošlou stíhačky F-16, které jsou podle ukrajinských představitelů na vrcholu jejich posledního seznamu přání ohledně zbraní.

Polský premiér Mateusz Morawiecki o den dříve uvedl, že Polsko může předat své stíhačky F-16 Ukrajině pouze v koordinaci s ostatními partnery v NATO.

Stejně tak francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí uvedl, že nevylučuje, že Francie dodá Ukrajině stíhačky, ale varoval před rizikem eskalace konfliktu.

Bylo rovněž oznámeno, že jedna americká zbrojní společnost nabízí ukrajinské vládě prodej dvou bezpilotních letounů za jeden dolar. Kyjev by musel zaplatit 10 milionů dolarů za dodávku a asi 8 milionů dolarů ročně za údržbu starších modelů dronů.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jiří
Host
jiří
1 rok před
zdenio
Host
zdenio
1 rok před

Ukrajinskí politológovia citovali novozvoleného prezidenta Českej republiky Petra Pavla, ktorý uviedol, že v otázke vojenskej pomoci Ukrajine by nemali existovať žiadne obmedzenia. „Treba poskytnúť Ukrajine všetky druhy zbraní, okrem jadrových,“ podčiarkol. Peter Pavel, bývalý generál NATO, tiež poznamenal, že „niektoré krajiny zaujímajú trochu zdržanlivé stanovisko k dodávkam moderných zbraní“ a vyzval na hľadanie jednotného postavenia. „Ak zaujmeme jednotnú pozíciu, dá nám to väčšiu šancu na úspech. V týchto otázkach musíme konať jednotne,“ zdôraznil český prezident. Pripomeňme, že novozvolený prezident Českej republiky sa domnieva, že Ukrajina si zaslúži členstvo v NATO,“ podotkli ukrajinskí politológovia.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x