Ruská armáda varuje, že náboje s ochuzeným uranem způsobí nevratné škody všem Ukrajincům

náboje s ochuzeným uranem

Ruská armáda se vyjádřila k plánům Spojeného království na dodávky nábojů pro tanky s ochuzeným uranem ukrajinským silám, o nichž informovala britská ministryně obrany Annabel Goldieová na úterním brífinku v parlamentu.

náboje s ochuzeným uranem

Generálporučík Igor Kirillov, velitel vojsk radiační, chemické a biologické obrany ruských ozbrojených sil, na pátečním tiskovém brífinku uvedl, že tyto zbraně způsobí nenapravitelné škody všem Ukrajincům, ať už civilním nebo vojenským.

„Navzdory skutečnosti, že použití takové munice [s ochuzeným uranem] způsobí nenapravitelné škody na zdraví ozbrojených sil Ukrajiny a civilního obyvatelstva, země NATO, zejména Velká Británie, vyjadřují připravenost dodávat tento typ zbraní kyjevskému režimu,“ řekl Kirillov.

„V důsledku dopadu munice s ochuzeným uranem vzniká mobilní horký oblak jemně rozptýleného aerosolu uranu-238 a jeho oxidů, který při budoucím působení na organismus může vyvolat vznik závažných onemocnění,“ uvedl Kirillov.

Popsal, že když sloučeniny v moderní munici proniknou do půdy nebo se rozptýlí po životním prostředí, budou „nebezpečné pro lidi, zvířata a životní prostředí po dlouhou dobu.“

Ve středu Británie reagovala na slova ruských představitelů, že se jedná o eskalaci na jaderné frontě, vzhledem k tomu, že Kyjevu budou předány jaderné komponenty

Britský ministr zahraničí James Cleverly ve středu novinářům řekl, že „nedošlo k žádné jaderné eskalaci“, a dodal: „Jedinou zemí na světě, která hovoří o jaderných otázkách, je Rusko.“

Ochuzený uran je již desítky let používán NATO a je známo, že byl použit proti srbským silám na konci 90. let a také v Iráku. Je dvaapůlkrát hustší než ocel, a proto může proniknout pancířem, například může prorazit přímo tanky.

Čína již dříve odsoudila používání ochuzeného uranu západní aliancí.

Nejenže je radioaktivní, ale pro člověka je toxický i dlouho poté, co se rozptýlí na bojišti. V úterý to v první reakci Kremlu zdůraznila mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová…

„Jugoslávský scénář. Tyto střely nejen zabíjejí, ale zamořují životní prostředí a způsobují onkologické onemocnění u lidí žijících na těchto územích,“ uvedla s odkazem na rakovinu a další smrtelná onemocnění.

„Mimochodem, je naivní se domnívat, že obětí se stanou jen ti, proti kterým to všechno bude použito. V Jugoslávii to odnesli především vojáci NATO, zejména Italové. Ti se pak dlouho snažili získat od NATO náhradu za ztracené zdraví. Jejich nároky však byly zamítnuty,“ dodala.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aamater
Host
aamater
1 rok před

Práve tým, že popreli západné štáty škodlivosť ochudobneného uránu v bojových podmienkach, si vytvorili precedens. V prípade, že bude ochudobnený urán použitý proti nim samotným tak budú musieť držať hubu. A verím, že sa raz dočkajú, že aj proti tým sviniam raz niekto použije ochudobnený urán!!! A myslím, že po práve!!! Inak špinavá bomba!!! Nie je to náhodou ono? Mysleniu zdar!!!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x