Robert F. Kennedy Jr.: USA vytvořily ISIS a nahnaly do Evropy dva miliony uprchlíků

Nasser Kanaani

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí označil USA za „kmotra Daeše“ poté, co nejnovější účastník americké prezidentské kampaně Robert F. Kennedy Jr. tuto skutečnost potvrdil při zahájení své kandidatury.

Nasser Kanaani

Kennedy na středeční akci v Bostonu, kterou zahájil svou prezidentskou kampaň v roce 2024, napadl zahraniční politiku USA a zapojení CIA do jejího vytváření. Narážel tím na nechvalně proslulou americkou špionážní organizaci.

Osmdesátiletý americký prezident Joe Biden a jeho stranický kolega naznačil, že se hodlá v roce 2024 znovu ucházet o úřad, Kennedy je však prvním demokratem, který ho oficiálně vyzval.

„Když můj strýc nastoupil do úřadu, o dva měsíce později už bojoval se svým zpravodajským aparátem a armádou,“ tvrdí Kennedy.

Dále zdůraznil, že CIA hrála při invazi do Iráku klíčovou roli, a dodal: „A tak neokonzervativci a CIA museli jít do Iráku a provést změnu režimu. Utratili jsme 8 bilionů dolarů a co jsme za to dostali? Nic… Irák je na tom nyní mnohem hůře, než když jsme tam šli. Zabili jsme více Iráčanů, než kdy Saddám Husajn.“

Kandidát zdůraznil, že USA „vytvořily ISIS a nahnaly do Evropy dva miliony uprchlíků.“

Kennedy tvrdil, že byl 18 let „cenzurován“, a prohlásil, že má „o čem mluvit. Neměli mě na tak dlouho zavírat, protože teď se do nich na příštích 18 měsíců opravdu pustím. Hodně toho ode mě uslyší!“

Není první, kdo přiznává, že USA založily a podporují Daeš.

V srpnu 2016 Donald Trump označil tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamu za zakladatele ISIS.

„Řekl bych, že spoluzakladatelkou byla ‚křivá‘ Hillary Clintonová,“ dodal Trump a kritizoval stažení amerických sil z Iráku, které podle něj zanechalo po sobě prázdné místo, které mohli teroristé Daeše zaplnit.

Americká invaze do Iráku v roce 2003 byla provedena pod falešnou záminkou, že se tam nacházejí zbraně hromadného ničení. Invaze znamenala začátek americké vojenské kampaně proti Iráku a širšímu regionu západní Asie. O několik let později vstoupily také do Sýrie pod záminkou boje proti bojovníkům napojeným na Daeš.

ISIS, známý také jako Daeš, zahájil násilnou teroristickou kampaň v roce 2014 a rychle ovládl velkou část Iráku.

V prosinci 2017 Irák vyhlásil vítězství nad touto teroristickou organizací po tříleté vojenské protiteroristické operaci, v níž hrály významnou roli jednotky PMU (arabsky známé také jako Hashd al-Sha’abi) a íránští vojenští poradci.

Zbytky Daeše nicméně nadále podnikají občasné údery po celém Iráku a Sýrii a v posledních dvou letech jsou aktivnější i v Afghánistánu poté, co USA z této válkou zmítané země neuváženě stáhly svůj personál.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x