Putin říká, že západní sankce urychlují sjednocení Ruska a Běloruska

Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek prohlásil, že sankce a další tlak ze strany Západu urychlily „proces sjednocení“ Ruska a Běloruska.

Vladimir Putin

Oba národy podepsaly integrační smlouvu v roce 1997. Tento proces se urychlil poté, co USA a jejich spojenci odmítli výsledek běloruských prezidentských voleb v roce 2020, v nichž Alexandr Lukašenko získal další funkční období.

Po volbách začaly USA a EU uvalovat na Bělorusko sankce a podpořily exilového opozičního vůdce. V důsledku toho se Lukašenko sblížil s Putinem a Rusko mohlo z běloruského území zahájit počáteční fázi invaze na Ukrajinu.

Od invaze Západ na Bělorusko uvalil stejné sankce jako na Rusko. Putin prohlásil, že tento tlak nás „tlačí k urychlení procesu sjednocení.“

„Koneckonců společným jednáním je snazší minimalizovat škody z nezákonných sankcí, je snazší zahájit výrobu produktů, po kterých je poptávka, rozvíjet nové kompetence a rozšiřovat spolupráci se spřátelenými zeměmi,“ řekl ruský vůdce.

Podle dohody z roku 1997, známé jako svazový stát, by Rusko a Bělorusko zůstaly samostatnými suverénními státy, ale lidé žijící v každé zemi by získali občanství té druhé a mohli by volně cestovat.

Rusko a Bělorusko rovněž posilují vojenskou spolupráci a Putin tento týden uvedl, že na běloruské území vyšle rakety Iskander-M schopné nést jaderné zbraně. Putin rovněž plánuje pomoci Bělorusku modernizovat jeho stíhačky, aby byly schopné nést jaderné zbraně.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Host
Jan
1 rok před

Ten postihnutý Biden, už by mal ist na večný odpocinok. Co sa tu nadrapuje vojnami darebak starý. Už by sa mohlo to sproste a zavistlive amicke hovado spamatat. Nema na Rusko a fandime viac ako tretina Slovakou, aby to vyhral.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x