Putin řekl Lulovi, že Rusko je připraveno zúčastnit se mírových jednání s Kyjevem

Luiz Inacio Lula da Silva

Kreml potvrdil, že během telefonického rozhovoru mezi ruským prezidentem a jeho brazilským protějškem Putin prohlásil, že jeho země je připravena zapojit se do jednání o dalším postupu v mírovém procesu mezi Kyjevem a Moskvou.

Luiz Inacio Lula da Silva

Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva potvrdil prezidentu Vladimiru Putinovi, že jeho země je připravena prozkoumat možné mírové cesty mezi Moskvou a Kyjevem.

Podle Kremlu oba prezidenti diskutovali o „rusko-brazilském strategickém partnerství“ prostřednictvím telefonického rozhovoru, v němž vyjádřili společný zájem na rozvoji těchto vztahů.

„Právě jsem telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Poděkoval jsem mu za pozvání k účasti na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě a odpověděl jsem, že v tuto chvíli do Ruska jet nemohu, ale zopakoval jsem ochotu Brazílie spolu s Indií, Indonésií a Čínou jednat s oběma stranami konfliktu v zájmu dosažení míru,“ uvedl brazilský prezident v pátek na Twitteru.

Prezident Putin během telefonátu zopakoval ochotu Ruska zapojit se do rozhovorů, jejichž cílem je mírové řešení konfliktu na Ukrajině, uvedl v pátek Kreml.

„Ruský prezident zásadně zhodnotil vývoj situace kolem Ukrajiny a zároveň potvrdil otevřenost ruské strany k dialogu na politické a diplomatické cestě, který je stále blokován Kyjevem a jeho západními sponzory,“ zdůraznil Kreml s poukazem na konstruktivní a věcnou povahu hovoru.

„Kromě toho byly projednány otázky týkající se společné práce v rámci BRICS a dalších mnohostranných platforem,“ uvedl Kreml s tím, že strany rovněž diskutovaly o zkušenostech Luly na summitu G7 v Japonsku.

Podle zdroje agentury TASS se prezident „Lula podělil o své dojmy z nedávného summitu G7 v Hirošimě. Uvedl, že nabyl dojmu, že ostatní účastníci summitu, kteří nejsou členy G7, byli pozváni jen proto, aby byli poštváni proti Rusku. Řekl, že s Brazílií to nebude fungovat.“ Dodal, že podle brazilského prezidenta mají podobný postoj i Indonésie, Indie a Vietnam, s jejichž prezidenty se v Hirošimě setkal.

Brazilský prezident Putina ujistil, že navzdory žádostem západních zemí Brazílie neposkytne Ukrajině žádné zbraně ani munici, protože uznává, že by byly použity proti Moskvě. Potvrdil rovněž připravenost Brazílie spolupracovat s dalšími stranami, které mají zájem na podpoře míru a rozhovorů.

Již dříve brazilská hlava státu uvedla, že se země staví do řady, aby na summitu skupiny sedmi (G7) v japonské Hirošimě, který se konal 19. května, vznesla otázku ukrajinsko-ruského mírového urovnání.

„Příští týden se chystám na summit G7, kde budeme jednat o Amazonii, energetice a Ukrajině,“ řekl Lula a dodal: „Věřím v budování mechanismu, který může vrátit mír.“

Brazilský prezident byl však údajně nespokojen poté, co mu bylo odepřeno setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který tvrdil, že se s Lulou nemohl setkat z časových důvodů.

Již v únoru Lula da Silva uvedl, že Rusku musí být poskytnuty „minimální podmínky“, aby mohl být konflikt na Ukrajině urovnán.

Zatímco země celého světa usilují o mírové urovnání konfliktu na Ukrajině – k čemuž přispěli i afričtí představitelé, Indonésie, Čína a Brazílie – Západ v čele se Spojenými státy pokračuje v prodlužování období konfliktu tím, že vyzbrojuje ukrajinskou armádu špičkovou technikou a poskytuje zemi vojenskou pomoc v hodnotě miliard dolarů, čímž snižuje možnost řešení krize.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x