Přichází kolaps: Bidenovy destruktivní sankce vůči Rusku ničí desetiletí trvající nadvládu dolaru jako světové rezervní měny

sankce vůči Rusku

Bývalý ministr obrany Roberts Gates nejednou prohlásil, že ačkoli má Joea Bidena osobně rád, Biden se za celou svou půlstoletí trvající politickou kariéru mýlil ve všech důležitých zahraničněpolitických otázkách.

sankce vůči Rusku

A přesně špatně se on a jeho manipulátoři chovají i k válce mezi Ruskem a Ukrajinou.

Konkrétně politika finanční izolace Ruska vytváří rozdvojený svět, kterému Spojené státy již nebudou dominovat. Přitom zajišťuje, že americký dolar již nebude vládnout jako světová rezervní měna – což povede ke kolapsu naší ekonomiky, až země přestanou kupovat náš dluh.

Příklad: podle agentury Reuters Indie masově nakupuje levná ruská fosilní paliva stále častěji v jiných měnách než v dolaru.

„Mezinárodní sankce vedené Spojenými státy vůči Rusku začaly podkopávat desetiletou dominanci dolaru v mezinárodním obchodu s ropou, protože většina obchodů s Indií – hlavním odbytištěm ruské námořní ropy – byla vypořádána v jiných měnách,“ začíná zpráva z tohoto týdne.

Dominantní postavení dolaru bylo čas od času zpochybňováno, ale přetrvalo díky nepopiratelným výhodám používání nejrozšířenější měny pro obchodní účely.

Obchodování s ropou v Indii, vyvolané otřesy způsobenými sankcemi a konfliktem na Ukrajině, představuje dosud nejpřesvědčivější důkaz přechodu k alternativním měnám, který by mohl mít dlouhodobé důsledky, pokračuje zpráva.

Indie, která je třetím největším dovozcem ropy na světě, začala odebírat většinu ropy z Ruska, které se stalo jejím hlavním dodavatelem poté, co evropské země odmítly ropu z Moskvy v reakci na její invazi na Ukrajinu, která začala v únoru loňského roku.

Poté, co 5. prosince koalice, která se postavila proti válce, uvalila na Rusko cenový strop, prozradilo několik zdrojů z oblasti obchodu s ropou a bankovnictví, že indičtí odběratelé využívají k placení za většinu ruské ropy nedolarové měny, jako je dirham Spojených arabských emirátů a v poslední době také ruský rubl. Podle zdrojů, které hovořily s agenturou Reuters, tento posun, o němž se dříve nepsalo, dosáhl v posledních třech měsících v transakcích několika set milionů dolarů.

Skupina sedmi ekonomik (G7), Evropská unie a Austrálie loni stanovily cenový strop s cílem zakázat západním službám a lodní dopravě obchodovat s ruskou ropou, s výjimkou případů, kdy je prodávána za stanovenou nízkou cenu, aby Moskva přišla o prostředky na válku.

Podle tří přímo informovaných zdrojů se několik obchodníků se sídlem v Dubaji a ruské energetické firmy Gazprom a Rosněfť domáhají nedolarových plateb za některé specializované druhy ruské ropy, které byly v posledních týdnech prodány nad cenový limit 60 dolarů za barel, poznamenává zpráva.

Vzhledem k citlivosti této záležitosti si zdroje přály zůstat v anonymitě.

Ačkoli tyto prodeje představují jen malou část celkových prodejů Ruska do Indie a nezdá se, že by porušovaly sankce, které by podle amerických úředníků a odborníků mohly být obcházeny nezápadními službami, jako je ruská lodní doprava a pojišťovnictví, obchodní zdroje a bývalí ruští a američtí ekonomičtí úředníci agentuře Reuters sdělili, že některé z těchto transakcí podpořily tři indické banky. To je v souladu se snahou Moskvy snížit svou závislost na americkém dolaru, zatímco obchodníci se snaží sankcím vyhnout, dodala agentura Reuters.

Pokud dolar ztratí status světové rezervní měny, bude to mít významný dopad na Spojené státy a světovou ekonomiku. Poptávka po dolaru by se snížila, což by vedlo k poklesu jeho hodnoty.

To by zdražilo dovoz a zvýšilo inflaci ve Spojených státech. Spojené státy by navíc ztratily výsadu možnosti půjčovat si ve vlastní měně, což by znamenalo, že by musely platit vyšší úrokové sazby, aby si mohly půjčit peníze od jiných zemí. To by mohlo vést k poklesu zahraničních investic ve Spojených státech, což by zpomalilo hospodářský růst.

A to je přesně to, co se za Bidena děje.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jmm
Host
jmm
1 rok před

„Dopr*ele“ a já mám ještě pár stovek doláčů…..

1
0
Would love your thoughts, please comment.x