Premiér Viktor Orbán říká, že USA nemohou Maďarsko tlačit do války, zbytek Evropy by měl jeho politiku následovat

Viktor Orbán

Neustálé útoky amerických demokratů na maďarskou vládu jen málo odlišují USA od šikanujících velmocí, od kterých se snaží distancovat…

Viktor Orbán

Neustálá kritika současné maďarské vlády ze strany Bidenovy administrativy je zcela nepřiměřená a neoprávněná a jen málo přispívá k oddělení současného amerického režimu od zlovolných velmocí, od nichž se snaží distancovat. Maďarský vůdce si to uvědomuje a upřednostňuje zájmy své země před zájmy Spojených států, což je postoj, který by Evropa měla moudře následovat.

Navzdory tlaku ze strany USA maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že jeho země nemůže být tlačena k tomu, aby se připojila k válce na straně Ukrajiny.

„Spojené státy se nevzdaly svého plánu zatlačit všechny, včetně Maďarska, do válečného spojenectví, aby šly s davem,“ řekl Orbán minulý týden na tiskové konferenci.

„Ale já jsem několikrát jasně řekl, a vyjádřila to i maďarská diplomacie, že vůle maďarského lidu je jasná a naše znalosti historie jsou poměrně solidní, takže to nedovolíme.“

„Nedovolíme, aby nás zatlačili do války. Nepošleme žádné zbraně a nebudeme se zapojovat do konfliktu, který není naší válkou,“ dodal maďarský premiér.

Nedávné pohrdavé výroky Davida Pressmana, Bidenova nejvyššího diplomata v Budapešti, se týkaly země, která sice zůstává v mnoha otázkách konformním spojencem Spojených států, ale má odvahu vytvořit si vlastní názor na záležitosti, které se odehrávají na jejím prahu, a rozhodla se, že se nebude zcela podřizovat zájmům USA, když obě země mají značně odlišný pohled na svět a čelí z podstaty odlišným geopolitickým hrozbám.

„Máme obavy z pokračující dychtivosti maďarských představitelů rozšiřovat a prohlubovat vazby s Ruskou federací, a to navzdory pokračující brutální agresi Ruska vůči Ukrajině a ohrožení transatlantické bezpečnosti,“ řekl Pressman minulý týden na tiskové konferenci v Budapešti poté, co kritizoval maďarskou vládu za to, že si ponechala podíl v ruské Mezinárodní investiční bance (IBB), na kterou americká vláda minulý týden uvalila sankce.

Maďarský premiér Viktor Orbán ve státním rozhlase vyčetl krátkozrakost amerického rozhodnutí a vysvětlil, že Ruskem kontrolovaná finanční instituce se sídlem v Budapešti „mohla hrát vážnou roli v rozvoji středoevropských ekonomik“, a vyjádřil obavy, že Spojené státy jednoduše nerozumí geopolitickému klimatu a měly by se přestat chovat, jako by mu rozuměly.

Maďarská vláda zrušila své členství v IBB den po uvalení sankcí, přičemž Orbán prohlásil, že opatření USA znemožnilo činnost banky.

„Nemůže plnit svou funkci,“ řekl Orbán. „Rozhodli jsme se, že za těchto okolností se účast Maďarska na další práci banky stala zbytečnou.“

Není to poprvé, co maďarskou vládu zklamala rozhodnutí přijatá ve vzdáleném Washingtonu bez pochopení nuancí, které z nich vyplývají pro region.

Představitelé americké vlády pravidelně kritizují maďarskou administrativu za to, že se neřídí přístupem USA ke konfliktu na Ukrajině, což maďarský premiér považuje za chybnou kritiku.

„Když slyším o jaderných zbraních nebo o tom, že některá západoevropská země vozí na Ukrajinu zbraně s ochuzeným uranem, vzpomenu si na Černobyl,“ řekl Orbán, zatímco narážel na rozhodnutí Velké Británie poslat ukrajinským silám tankovou munici s ochuzeným uranem.

„Američana by to nikdy nenapadlo, ale my víme, že když se na Ukrajině něco stane, je nejlepší, když lidé nevyjdou do ulic, takže víme, co se tehdy stalo.“

„Nebo když v Americe slyší, že někdo zemřel na ukrajinsko-ruské frontě, tak samozřejmě soucítí, protože je to ztráta, ale není to stejný pocit jako u nás, protože mě hned napadne, že ten člověk, který zemřel, mohl být Maďar ze Zakarpatí.“

„Všechno, co se tam stane, se stane součástí našeho života ještě ten den.“

„Rozměr Američanů je zcela jiný, proto říkám, že právem očekáváme, že Spojené státy vezmou na vědomí zvláštní situaci Maďarska, jeho blízkost k Ukrajině, a pochopí, že jsme proto na straně míru a chceme tam zůstat.“

Vzhledem k přetrvávajícímu nepřátelství USA vůči Orbánově vládě by se dalo předpokládat, že Maďarsko bylo aktivní militantní zemí v konfliktu, a přesto Budapešť splnila všechny protiruské sankce schválené Evropskou unií, přestože vyjádřila svůj nesouhlas s těmito kroky.

„Nikdy jsme se sankcemi nesouhlasili, ale nezpochybňujeme právo kohokoli, včetně Spojených států, uvalit sankce, pokud to uzná za vhodné. My tyto sankce uznáváme,“ řekl nedávno Orbán.

Maďarsko přijalo desítky tisíc ukrajinských uprchlíků a poskytlo Kyjevu a postiženým oblastem humanitární pomoc a od prvního dne odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu.

Jak je jejím právem, Budapešť zachovává neutralitu, pokud jde o vojenskou intervenci a pomoc, a navzdory protestům USA odmítá svůj postoj změnit.

Orbán dodal, že jeho vláda je dostatečně zralá na to, aby zachovala dlouholeté maďarsko-americké spojenectví i přes rozdílný přístup ke konfliktu na Ukrajině.

„Americko-maďarské přátelství musí tento rozdíl v názorech vydržet,“ prohlásil minulý týden.

Zda je Joe Biden a jeho politicky dosazený diplomat v Budapešti ochoten akceptovat rozdílnost názorů a jít dál, se teprve uvidí.

Pokud však něco naznačují nedávné protiruské plakátové kampaně rozeseté po celém Maďarsku s podporou amerického velvyslanectví, lze jen těžko v nejbližší budoucnosti očekávat usmíření mezi oběma zeměmi, alespoň ne v době, kdy v Bílém domě zůstávají demokraté Joea Bidena.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x