Polský premiér se vysmívá Macronovi za to, že chce „přerušit vztahy“ s USA, aby se zavděčil Číně

Mateusz Morawiecki

Není žádným tajemstvím, že vazby mezi USA a Polskem, zejména na úrovni vojenské koordinace, se v posledních letech výrazně zrychlily. To se projevilo zejména po ruské invazi na Ukrajinu.

Mateusz Morawiecki

Polský premiér se ve čtvrtek ohradil proti kontroverzním výrokům francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o Číně, které přišly těsně po jeho návštěvě u Si Ťin-pchinga. Mateusz Morawiecki se otevřeně vysmál výzvě francouzského lídra k evropské „strategické autonomii“, která zahrnovala i následné poznámky o tom, že není „vazalem“ Washingtonu.

„Evropská autonomie zní efektně, že? Ale znamená to přesunout těžiště Evropy směrem k Číně a zpřetrhat vazby s USA,“ uvedl v reakci Morawiecki.

„Krátkozrace se dívají na Čínu, aby tam mohli prodávat více výrobků EU za obrovské geopolitické náklady, čímž nás činí na Číně více závislými, nikoli méně,“ pokračoval polský premiér během návštěvy Washingtonu.

„Některé evropské země se snaží udělat s Čínou stejnou chybu, jakou udělaly s Ruskem – tuto dramatickou chybu,“ dodal. Svou sžíravou kritiku Macronových slov, kterou jsme již dříve přiblížili, pronesl před think tankem Atlantic Council, který je napojen na NATO, ve Washingtonu.

Morawiecki parafrázoval Macronovy výroky, aniž by ho jmenoval, a řekl: „Dnes a zítra nemůžete chránit Ukrajinu tím, že řeknete, že Tchaj-wan není vaše věc.“

„Myslím si, že nedej bože, pokud Ukrajina padne, pokud bude Ukrajina dobyta, příští den může Čína zaútočit – může zaútočit – na Tchaj-wan,“ dodal.

V narážce na Macronovy výroky po boku prezidenta Si Ťin-pchinga o multipolárnější roli se Morawiecki vysmál

„Evropská autonomie zní efektně, že? Ale znamená to přesunout těžiště Evropy směrem k Číně a zpřetrhat vazby s USA,“ podotkl.

„Moc nerozumím konceptu strategické autonomie, pokud to de facto znamená střelbu do vlastního kolena.“

Morawiecki se během svého vystoupení rovněž obul do vlažné evropské podpory Ukrajině ve srovnání se Spojenými státy, a to ve výrocích, které byly podle agentury AFP zřejmě nepřímo namířeny proti Německu a Francii:

Západoevropské země si zvykly na model založený na levné energii z Ruska, obchodu s Čínou s vysokými maržemi, levné pracovní síle z východní Evropy a „bezpečnosti zdarma ze Spojených států“, řekl Morawiecki.

„Nyní se jejich modus vivendi zhroutil v troskách, tak co mají dělat? Chtějí na Ukrajině rychlé příměří, příměří, a to téměř za každou cenu,“ řekl.

Někteří politici v západní Evropě si myslí: „‚Ukrajino, proč tak statečně bojuješ?“,“ dodal.

Navzdory tlaku spojenců se Macron neomluvil, ale naopak zdvojnásobil svůj postoj. „Být spojencem neznamená být vazalem … nebo neznamená, že nemáme právo myslet sami za sebe,“ řekl v návaznosti na to během středeční návštěvy Amsterdamu.

Připomeňme, že francouzský prezident při rozhovoru s novináři na palubě COTAM Unité (francouzského letadla Air Force One) o víkendu, který následoval bezprostředně po jeho setkání se Siem, uvedl, že „velkým rizikem“, kterému Evropa v současnosti čelí, je, že se „zaplete do krizí, které nejsou naše, což jí brání v budování strategické autonomie.“

Macronovo formulování koncepce strategické autonomie Evropy bylo „nadšeně podpořeno“ Siem a ČKS, kteří se soustředí na představu, že Západ upadá, zatímco Čína stoupá, a že oslabení transatlantických vztahů tento trend urychlí. „Paradoxem by bylo, že přemoženi panikou věříme, že jsme jen stoupenci Ameriky,“ řekl Macron. „Otázka, na kterou si Evropané musí odpovědět … je v našem zájmu urychlit krizi na Tchaj-wanu? Ne. Horší by bylo myslet si, že se my Evropané musíme v tomto tématu stát stoupenci a přebírat agendu USA a přehnanou čínskou reakci.“

A ještě něco k tomu: „Pokud se napětí mezi oběma velmocemi vyhrotí … nebudeme mít čas ani prostředky na financování naší strategické autonomie a staneme se vazaly,“ řekl Macron.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x