Polsko vyhlásilo začátek konce pandemie COVID-19

pandemie COVID-19

Polsko prohlásilo, že pandemie koronaviru COVID-19 je již na dohled. Ministr zdravotnictví učinil toto prohlášení s nadějí, že se země brzy vrátí do normálu před pandemií.

pandemie COVID-19

Během tiskové konference 9. února polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski uvedl, že očekává výrazný pokles infekcí. Tím by se snížila pravděpodobnost zahlcení polského zdravotnického systému a polská vláda by mohla v březnu zmírnit restrikce.

Ministr vysvětlil, že jeho „velmi vážné prohlášení“ vychází z „charakteristik pandemie v jiných zemích“. Niedzielski zmínil země, které nyní ruší omezení po páté vlně nákazy virem COVID-19 způsobené variantou Omicron. Prohlásil, že Polsko je na stejné trajektorii.

„Z mého pohledu, a jak často jsem byl pesimistou, jsem nyní optimistou. Máme tu začátek konce pandemie,“ řekl Niedzielski novinářům.

Ministr zdravotnictví vyjádřil tento optimismus v samostatném rozhovoru pro polský bulvární deník Fakt. „Pokud zůstane tempo poklesu infekcí stejné, existuje reálná vyhlídka na zrušení omezení v březnu,“ upřesnil.

Minulý měsíc polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že doufá, že Omicronová vlna bude poslední, která zemi zasáhne. Polský vůdce se rovněž zavázal, že přemění svůj poradní sbor pro COVID-19 na radu, která bude mít dva hlavní úkoly – bojovat proti šíření SARS-CoV-2 a vypracovat strategii obnovy po skončení pandemie.

Ve středoevropském státě došlo v průběhu několika dní k poklesu aktivních případů COVID-19, přičemž 9. února došlo pouze k mírnému nárůstu. Podle čísel Univerzity Johnse Hopkinse je v Polsku 5,26 milionu případů COVID-19 a 107 204 úmrtí.

Niedzielski na tiskovém brífinku 9. února rovněž oznámil několik změn v omezeních, která v současnosti platí v rámci programu COVID-19. Jeho oznámení uvádí Polsko do souladu se svými sousedy v Evropské unii.

Od 11. února již nebudou lidé, kteří přišli do kontaktu s nakaženou osobou drženi v karanténě. Povinná karanténa pro neočkované cestovatele bude od tohoto data zkrácena na sedm dní.

Od 15. února budou muset být osoby nakažené COVID-19 v karanténě pouze sedm dní, což je kratší doba než obvyklých 10 dní. Osoby ve stejné domácnosti budou v karanténě pouze po dobu týdenní izolace. Ministr školství Przemyslaw Czarnek dále potvrdil návrat prezenční výuky ve školách od 21. února.

Ministr zdravotnictví rovněž zmínil, že povinnost nosit roušky uvnitř budov se stane spíše doporučením než požadavkem. V Polsku je vyžadováno, aby se lidé zahalovali do roušek v uzavřených veřejných prostorách. Tyto povinné roušky a další předpisy však často nejsou striktně dodržovány.

Rozhodnutí Polska zrušit mandáty COVID-19 se shoduje s rozhodnutím Dánska. Tato severská země upustila od omezení, která v současnosti platí 30. ledna, a to navzdory rozšíření Omicronu. Dánská vláda omezení dále zmírnila následující den, 31. ledna.

Kodaň povolila opětovné otevření kin, zoologických zahrad, muzeí a divadel. Povoleny byly také sportovní akce konané uvnitř i venku – i když s omezením kapacity. V těchto případech museli návštěvníci stále nosit roušky a před vstupem předložit buď doklad o očkování, nedávném uzdravení z COVID-19, nebo negativní výsledek testu.

Podle dánského ministra zdravotnictví Magnuse Heunickeho by vláda „nepodpořila znovuotevření, kdyby nebylo jasného přístupu jak interních, tak externích odborníků“. Dodal, že Kodaň pandemickou situaci pečlivě sleduje.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x