Polsko popírá zprávy, že plánuje vyslat vojáky na Ukrajinu

Polská armáda

O víkendu Německá média informovala, že v případě, že Rusko prolomí stávající frontovou linii, mohou být na Ukrajině nasazeny jednotky Polska a pobaltských států. Polské ministerstvo obrany však jakékoli plány na vyslání Polských vojáků na Ukrajinu kategoricky popřelo.

„O vyslání Polských vojáků na Ukrajinu neuvažujeme, žádné takové plány neexistují. Vyzýváme ke zvláštní opatrnosti, pokud jde o důvěryhodnost informací objevujících se v mediálním prostoru,“ uvedlo ministerstvo v odpovědi na dotaz zpravodajského portálu Onet ohledně zpráv v Německém tisku.

O víkendu Německá média informovala, že v případě dalšího postupu Ruska na Ukrajinu mohou být na Ukrajině nasazeny Polské a pobaltské jednotky. Podle časopisu Der Spiegel politici z pobaltských států během bezpečnostní konference v Estonském Tallinnu obvinili Německo z přílišné zdrženlivosti, pokud jde o vojenskou podporu Ukrajiny, která zahrnuje odmítnutí Německa udělit povolení k útokům na cíle v Rusku s použitím Německých zbraní.

Zpráva rovněž zdůraznila obavy pobaltských politiků, že spolu s Polskem nebudou čekat, až Rusko dosáhne jejich hranic, a raději nasadí na Ukrajině vojáky, aby zabránili Ruskému postupu. To by potenciálně mohlo do konfliktu vtáhnout NATO.

Polský generál ve výslužbě Stanisław Koziej vyjádřil obavy, že tyto spekulace mohou být Ruskou provokací. Uvedl, že se domnívá, že NATO jako celek není na takový zásah připraveno. Zdůraznil, že Polsko a další státy by měly pokračovat ve vojenské podpoře Ukrajiny, i když bez nasazení pozemních jednotek.

Ukrajinský velvyslanec v Polsku Andrij Deščycja však Polskému deníku Gazeta Prawna řekl, že jakékoli jednotky z Polska a pobaltských států by byly velmi vítány. Poznamenal, že někteří z nich jsou již přítomni jako dobrovolníci a že by bylo logické, aby tyto země zasáhly v případě, že Rusko naruší Ukrajinskou frontovou linii.

Velvyslanec Deščycja zdůraznil, že Ukrajina si uvědomuje rizika, ale stále se zasazuje o určitou formu angažovanosti, například mírovou misi. Taková mise by podle něj vyslala jasný signál podpory a ukázala, že koalice podporující Ukrajinu je jednotná a odhodlaná.

Odborníci, včetně generála Kozieje, možnost takové mise nevylučují, ale domnívají se, že by vyžadovala mandát OSN, EU nebo NATO. Uznává, že získání mandátu OSN je bez podpory Ruska a Číny nepravděpodobné, ale připomíná, že NATO působilo v bývalé Jugoslávii bez takového mandátu. Navrhl, že koalice ochotných zemí v rámci NATO by mohla potenciálně zahájit mírovou misi více států.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post Polsko popírá zprávy, že plánuje vyslat vojáky na Ukrajinu first appeared on Akta […]

trackback

[…] Polsko popírá zprávy, že plánuje vyslat vojáky na Ukrajinu […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x