Po znovuzavedení omezení kvůli COVID-19 vypukla v Evropě nová vlna protestů

Po znovuzavedení omezení kvůli COVID-19 vypukla v Evropě nová vlna protestů

V evropských městech a francouzských zámořských územích vypuklo několik protestů, které reagovaly na opětovné zavedení omezení kvůli COVID-19.

Po znovuzavedení omezení kvůli COVID-19 vypukla v Evropě nová vlna protestů

V Bruselu došlo ke střetu policistů a protestujících, když během protestu, kterého se v belgickém hlavním městě zúčastnilo 35 000 lidí, propukly násilnosti. Pochod, který se nacházel v městské čtvrti Evropské unie a vlády, se z velké části zaměřil na zákaz vstupu neočkovaných osob na veřejná místa, jako jsou restaurace a bary.

Protesty vypukly v několika nizozemských městech v neděli 21. listopadu, tedy již třetí noc nepokojů kvůli vládním omezením týkajícím se koronaviru. Demonstranti také odpalovali pyrotechniku a ničili majetek v Groningenu, Leeuwardenu, Enschede a Tilburgu.

Mluvčí groningenské policie uvedla, že v centru jsou přítomni těžkooděnci, kteří obnovují pořádek. Úřady rovněž vydaly výjimečný příkaz v Enschede, které leží nedaleko německých hranic, a nařídily lidem, aby nevycházeli na ulici.

V Leeuwardenu byl krátce přerušen fotbalový zápas, protože fanoušci, kteří měli kvůli omezením zakázaný vstup na zápasy, házeli na hřiště pyrotechniku. K nepokojům došlo také v Rotterdamu a v Haagu.

Nizozemský premiér Mark Rutte se obořil na „idiotské“ výtržníky, kteří řádili ve městech po celém Nizozemsku, když se protesty proti politice změnily v násilnosti. Dosud bylo v celé zemi zatčeno přes 100 lidí a nejméně 12 jich bylo při demonstracích zraněno.

Zatímco protest začal pokojně, na konci bruselského protestního pochodu se scény zvrhly. Policie v reakci na protestující házející různé předměty použila vodní děla a slzný plyn, přičemž byli zraněni tři policisté. Několik demonstrantů mělo na hlavách kukly a neslo vlámské nacionalistické vlajky, jiní měli na sobě žluté hvězdy z dob nacismu.

Lockdown a povinné očkování vyvolávají občanské nepokoje
K demonstracím došlo také v Rakousku, kde vláda znovu nařídila lockdown a povinné očkování. Den poté, co ve Vídni pochodovalo 40 000 lidí kvůli částečným výlukám, se v Linci sešlo asi 6 000 lidí na protestu organizovaném novou politickou stranou.

Od pondělí nebude smět 8,9 milionu Rakušanů opustit domov, pokud nepůjde o cestu do práce, nákupy základních potravin nebo cvičení. Od 1. února příštího roku bude také povinné očkování proti COVID-19.

V Rakousku platí od začátku pandemie již čtvrtý celostátní lockdown a vláda hrozí pokutami až do výše 3 500 euro lidem, kteří odmítnou očkování, jakmile bude v roce 2022 povinné.

Mezitím se francouzský premiér Jean Castex chystá svolat do Paříže schůzku po týdnu nepokojů kvůli opatřením proti COVID-19 na francouzském karibském území Guadeloupe. Silnice zůstaly v neděli zablokovány poté, co se protestující vzepřeli zákazu vycházení. Guadelupská prefektura uvedla, že protestující stříleli na bezpečnostní síly a hasiče.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x