OSN: Finanční prostředky EU umožnily mučení a sexuální otroctví v Libyi

sexuální otroctví

Podle vyšetřování Organizace spojených národů usnadnilo financování ze strany Evropské unie zneužívání migrantů v Libyi a vystavilo je systematickému mučení a sexuálnímu otroctví.

sexuální otroctví

Vyšetřování vyjádřilo znepokojení nad zhoršující se situací v oblasti lidských práv v této konfliktem zmítané severoafrické zemi a varovalo, že Evropská unie pomáhá některým skupinám zneužívajícím migranty.

„Netvrdíme, že EU a její členské státy tyto zločiny spáchaly,“ řekl vyšetřovatel Chaloka Beyani novinářům. „Poskytnutá podpora napomáhala páchání trestných činů.“

Nezávislá vyšetřovací mise OSN pro Libyi dospěla k závěru, že „existuje důvodné podezření, že státní bezpečnostní síly a ozbrojené milice spáchaly celou řadu válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.“

Zpráva uvádí, že „zejména migranti se stali terčem útoků a existují přesvědčivé důkazy o tom, že byli systematicky mučeni“ ve vazebních střediscích.

Předseda mise Mohamed Auajjar uvedl, že vyšetřovatelé zjistili, že zločiny proti lidskosti byly páchány na migrantech v detenčních centrech pod kontrolou libyjského Ředitelství pro boj s nelegální migrací (DCMI) a pobřežní stráže země.

Auajjar, bývalý marocký ministr spravedlnosti, prozradil, že tyto subjekty dostávají od EU a jejích členských států technickou, logistickou a finanční podporu na zadržování a vracení migrantů.

Beyani dále zdůraznil, že je „jasné, že DCIM nese odpovědnost za množství zločinů proti lidskosti v jimi provozovaných detenčních centrech. Podpora, kterou jim poskytuje EU, jim to usnadňuje.“

OSN uvedla, že existují oprávněné důvody domnívat se, že migranti se stali obětí sexuálního otroctví, což je zločin proti lidskosti.

Členka mise Tracy Robinsonová uvedla, že odhalili také otroctví obecně.

„Zjistili jsme případy zotročování osob, které byly prodávány vnějším subjektům k vykonávání různých služeb, ale také sexuální zotročování žen v detenčních centrech a jejich okolí,“ zdůraznila.

Podle vyšetřovatelů existují vážné obavy ze zbavování svobody Libyjců i migrantů v celé zemi, což by bylo považováno za zločiny proti lidskosti.

Vyšetřovatelé zjistili různé případy „svévolného zadržování, vražd, mučení, znásilňování, zotročování, sexuálního otroctví, mimosoudního usmrcování a nucených zmizení, což potvrzuje jejich rozšířenou praxi v Libyi.“

V zemi se vyostřuje politická krize a spor mezi dvěma vládami. V čele první stál Fathi Bashagha, kterému loni v březnu libyjská Sněmovna reprezentantů vyslovila důvěru, v Tobruku na samém východě země.

Druhou je libyjská vláda národní jednoty, která vznikla 10. března 2021 na základě politických dohod zaštítěných OSN a v jejímž čele stojí Abdul Hamíd Dbeiba, který odmítá předat moc jinak než prostřednictvím prezidentských a parlamentních voleb.

Libyjský lid byl po vojenském útoku NATO na zemi v roce 2011 zbaven práva užívat zdroje své země.

Mezinárodní válka NATO byla zosnována Bruselem a Washingtonem a následně vedla ke zhroucení celé Libye.

V listopadu se britské ropné giganty BP a Shell rozhodly vrátit do severoafrické země bohaté na ropu jen něco málo přes deset let poté, co se Spojené království podílelo na destabilizaci země vojenskou intervencí v roce 2011.

Kontrola nad ropnými zdroji, infrastrukturou a tržbami byla klíčovou hnací silou dlouhotrvajícího konfliktu, do něhož se zapojilo několik zahraničních mocností.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x