Nový Polský premiér nebude tolerovat „protiukrajinské nálady“

Donald Tusk

Novopečený Polský premiér Donald Tusk trvá na tom, že nebude tolerovat žádné „protiukrajinské nálady“ v řadách své vlády.

Tusk v pátečním rozhovoru pro televizi TVN24 prohlásil, že v období před loňskými říjnovými volbami se pravicová strana Právo a spravedlnost (PiS) „snažila hrát na protiukrajinskou notu“, aby se udržela u moci, a že za jeho vlády k ničemu takovému nedojde.

„Nikdy nedovolím, aby kdokoli v mé vládě stavěl svou pozici na nějakých protiukrajinských náladách,“ slíbil proevropský politik, který stál v čele Polské vlády v letech 2007-2014 a v letech 2014-2019 byl předsedou Evropské rady.

Kyjev potřebuje podporu Varšavy a celého Západu, protože „dokud Ukrajina bojuje s Ruskem, jsme relativně v bezpečí,“ vysvětlil.

„Nemůže být pochyb o… našem zapojení a zapojení celého Západního světa do podpory Ukrajiny… Každý Polský vlastenec musí tyto důvody naprosto uznat,“ zdůraznil Tusk.

Premiér vyzval Evropu, aby se „postavila na nohy“ a investovala více peněz do pomoci Kyjevu, protože Polsko „nebude schopno samo finančně zvládnout“ takový úkol.

Polsko bylo po vypuknutí konfliktu s Ruskem v únoru 2022 jedním z hlavních podporovatelů Ukrajiny v EU, dodávalo Kyjevu zbraně, přijalo asi 1,5 milionu Ukrajinských uprchlíků a důsledně prosazovalo další sankce vůči Moskvě.

K roztržce mezi sousedy však došlo v září 2023 poté, co Ukrajina podala nyní pozastavenou stížnost ke Světové obchodní organizaci (WTO) na Polsko a některé další státy EU kvůli zákazu dodávek Ukrajinského obilí. Vláda PiS ve Varšavě prohlásila, že se zaměří na vlastní bezpečnost Polska a nebude již na Ukrajinu posílat zbraně, s výjimkou některých starých, vyřazených.

Polští řidiči kamionů nadále blokují hraniční přechody s Ukrajinou na protest proti rozhodnutí EU osvobodit jejich Ukrajinské kolegy od povinnosti mít povolení ke vstupu do bloku.

Když byl Tusk v této věci osloven, připustil, že „existuje druhý rozměr“ ve vztazích mezi Varšavou a Kyjevem. „Poláci chtějí Ukrajině pomoci, ale Ukrajinci jim nemohou škodit,“ vysvětlil.

Premiér uvedl, že v nejbližších dnech navštíví Ukrajinu a bude mimo jiné jednat o způsobech řešení toho, co označil za „patologickou situaci“ na hranicích.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Veny
Host
Veny
5 měsíců před

Dvě tři facky, a vytáhnout Nácka za nohy ven…tam pověsit…to prase Americkou nastrčené…

Frank
Host
Frank
5 měsíců před

Tak ten zmetek se nezapře, že jeho dědek sloužil v nacistické armádě. Je to naprosto stejná pakáž a blahopřeji pšonkům k takovému šmejdovi.

joseph
Host
joseph
5 měsíců před

I appreciate the creativity you brought to this project. ❤️

paja
Host
paja
5 měsíců před

Jsem zvědav Donalde, jak dlouho ti ten úsměv vydrží

4
0
Would love your thoughts, please comment.x