Některé Ukrajinské stíhačky F-16 budou umístěny v sousedních zemích

F-16 thunderbird

Moskva již varovala, že umístění stíhaček F-16 v sousedních zemích by mohlo z těchto základen učinit legitimní cíle.

Řada Západních stíhaček F-16, které Ukrajina obdrží od svých spojenců, bude rozmístěna na zahraničních základnách, protože panují obavy, že by je Rusové okamžitě zničili, kdyby byly uskladněny na Ukrajinském území.

Zatímco budou tyto stíhačky uskladněny v sousedních zemích, Ukrajinští piloti na nich budou pokračovat ve výcviku, uvedl v rozhovoru pro Rádio Svoboda Serhij Glubcov, šéf letectva na velitelství Ukrajinských vzdušných sil.

Podle něj zatím čtyři země potvrdily připravenost letouny dodat, ale jejich počet by se mohl zvýšit, protože státy postupně přesedlají ze svých flotil z F-16 na F-35.

„Některé z dodaných stíhaček zůstanou tam, kde se cvičí piloti a letecký personál. Několik letounů přijde na Ukrajinu a další budou uloženy na zabezpečených leteckých základnách v zahraničí, aby se zde nestaly terčem,“ uvedl Ukrajinský představitel.

Stíhačky F-16 a vojenská letiště mimo Ukrajinu, kde budou umístěny, se stanou legitimními cíli Moskvy, pokud se zúčastní bojových misí proti Ruským silám na Ukrajině, uvedla v pondělí státní tisková agentura RIA Novosti s odvoláním na vysoce postaveného poslance Andreje Kartapolova. Citovaný poslanec je šéfem výboru pro obranu ve Státní dumě, dolní komoře Ruského parlamentu.

„Pokud budou použity podle svého přímého určení, pak nebudou legitimními cíli, ale pokud budou použity v bojových misích, pak se letadla, včetně letišť, která budou sloužit jako základny pro F-16, stanou legitimními cíli se všemi důsledky, které z toho vyplývají,“ řekl Kartapolov, generál ve výslužbě.

Vedoucí Ruské delegace na Vídeňských jednáních o vojenské bezpečnosti a kontrole zbrojení Konstantin Gavrilov v rozhovoru pro list Izvestija 4. června uvedl, že Rusko bude sestřelovat stíhačky F-16, pokud se objeví ve výzbroji Kyjeva.

Ruský prezident Vladimir Putin 28. března prohlásil, že dodávka stíhaček F-16 na Ukrajinu situaci na bojišti nezmění. Tato letadla budou legitimním cílem Ruské federace i v případě, že vzlétnou ze třetích zemí, uvedl tehdy Putin, píše Izvestija.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post Některé Ukrajinské stíhačky F-16 budou umístěny v sousedních zemích first appeared on Akta […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x