Nejvyšší ukrajinský generál nevylučuje „omezenou“ jadernou válku

Jaderná válka

Nejvyšší ukrajinský vojenský velitel varoval, že Rusko by mohlo vypustit jaderné zbraně, pokud se jeho armáda ocitne na Ukrajině proti přesile.

Jaderná válka

Komentář byl vydán ve středu uprostřed probíhající ukrajinské protiofenzívy na jihu a východě země, která má podle Kyjeva i Washingtonu zatím „úspěch.“

Vrchní velitel ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj prohlásil: „Existuje přímá hrozba, že ruské ozbrojené síly za určitých okolností použijí taktické jaderné zbraně.“ Napsal to v článku, který zveřejnil státní list Ukrinform, přičemž tato znepokojivá slova převzal deník The Washington Post a další.

„Nelze také zcela vyloučit možnost přímého zapojení předních světových zemí do ‚omezeného‘ jaderného konfliktu, v němž se již přímo rýsuje perspektiva třetí světové války,“ dodal Zalužnyj.

Vrchní velitel dále poprvé oficiálně potvrdil, že bezprecedentní rozsáhlé údery na ruské základny na Krymu a sklad zbraní, o nichž se v srpnu široce informovalo, byly ukrajinské operace. Původní obrovský výbuch na letecké základně Saki na začátku srpna byl dříve potvrzen jako ukrajinský úder pouze prostřednictvím anonymních úniků informací do západních médií od vysokých kyjevských představitelů.

Přibližně ve stejné době jako tyto úvodní útoky na Krymu, které od té doby sporadicky pokračují, prezident Zelenskyj slíbil „osvobodit“ Ruskem ovládané území, nad nímž Kreml získal kontrolu po lidovém referendu v roce 2014, které Evropa ani USA neuznaly.

Podle slov generála Zálužného uvedených v deníku The Washington Post:

Jelikož je téměř jisté, že boje budou pokračovat i v roce 2023, musí Ukrajina válku „ještě více zostřit a zviditelnit pro Rusy a další okupované regiony, a to navzdory obrovské vzdálenosti od cílů“, napsal Zalužnyj.

Krymské údery označil za „přesvědčivý příklad“ výzev Kyjeva, aby spojenci poslali zbraně delšího dosahu pro jeho přestárlé vojáky. Moskva podle něj může zasáhnout dvacetkrát větší vzdálenost.

Moskva vyjádřila znepokojení nad možností jaderné konfrontace se Západem kvůli Ukrajině, vzhledem k neustále rostoucímu zapojení Washingtonu – zejména nad miliardami dolarů ve zbrojení a vojenské pomoci, které proudí na ukrajinskou stranu. Odmítla také obvinění, že je připravena použít jaderné zbraně.

Během projevu v OSN na začátku minulého měsíce ruský diplomat Alexandr Trofimov odmítl „naprosto nepodložené, od reality odtržené a nepřijatelné spekulace, že Rusko údajně hrozí použitím jaderných zbraní, zejména na Ukrajině.“

Podle agentury Reuters zdůraznil oficiální stanovisko Ruska a vysvětlil, že jaderné zbraně by mohly být použity pouze v „reakci na zbraně hromadného ničení nebo útok konvenčními zbraněmi, které by ohrozily existenci ruského státu.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x