NASA otestovala bezpalivový pohon

NASA, velmi nepozorovaně, otestovala vesmírný pohon, který nepoužívá palivo a podle zákonů fyziky by neměl fungovat, oznámil ve čtvrtek list Wired.uk. Problém je, že pohon nazývaný “Cannae Drive” podle svého vynálezce Guiddo Fetty fungoval v přímém testu NASA. Pokud bude výkon systému potvrzen, jeho implikace v cestování vesmírem budou důležité.

NASA otestovala bezpalivový pohon

Zdá se, že další technologie ze Star Treku se může stát realitou. Cannae Drive je očividně založen na práci britského vědce Rogera Shawyera, který jej nazval EMDrive. Údajně pracuje na principu odrážení mikrovln v uzavřeném prostoru. Přestože Shawyer sestavil mnoho modelů, nepodařilo se mu nikoho přesvědčit a vyvolat zájem o svůj prototyp. Kritici odmítli jeho vysvětlení principu relativity a poukázali na to, že je v rozporu se zachováním pohybu. Nicméně zdá se, že číňané v tichosti otestovali svou vlastní verzi EMDrive až do velikosti 72 gramů tahu, což postačuje k pohonu satelitu. Tento test nebyl příliš publikován na západě, protože velmi málo, pokud vůbec někdo, věřil, že je taková věc možná. Zdá se, že to se rychle změní díky testu Cannae Drive.

Tento systém byl zřejmě vyvinut nezávisle na EMDrive, i přestože se zdá, že má podobný mechanismus. Test NASA, který byl prezentován na 50.konferenci Joint Propulsion v Clevelandu, Ohio ukázal, že Cannae Drive byl schopen vyprodukovat tah o tisícinu menší, než čínský model. I přesto je to již třetí test funkčního motoru bez paliva. Co se skrývá za těmito přístroji? NASA to vysvětluje takto:

“ Výsledky testů ukazují, že RF rezonanční design přídě dutiny ( RF resonant cavity thruster design ), což je jedinečné jako elektrické motory, produkuje sílu, která se nedá přirovnat k žádnému klasickému elektromagnetickému fenoménu a proto potenciálně demonstruje interakci s kvantovým vakuem virtuální plazmy.”

Jinými slovy, nikdo si není jistý o co jde. Wired spekuluje, že proces zahrnuje “ tlačení na neviditelný mrak částic a antičástic, které se neustále objevují a okamžitě mizí v prázdném prostoru.” Nicméně zjištění celého principu a určení, jestli se tento pohon dá zvětšit k instalaci na velké vesmírné lodi, zabere ještě mnoho let. Ale co když to funguje a může to být několikanásobně zvětšeno? Většina váhy vesmírné lodi, ať už je poháněna chemickým motorem, iontovým, nebo nukleárním reaktorem, se skládá z paliva. Pokud se něco jako Cannae Drive, nebo EMDrive stane realitou, velká loď může být umístěna ve vesmíru bez přidání extra váhy paliva a protože tah je malý, ale konstantní, jako iontový pohon, cesta vesmírem se náhle zkrátí z měsíců na týdny.

Toto není WarpDrive ze Star Treku ( jiný NASA projekt ). Vypadá to však jako impulzní motor, který poháněl USS Enterprise, když WarpDrive nefungoval. Stačilo by to ovšem k tomu, aby se otevřela cesta k objevování slunečního systému a případné kolonizaci.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Král Miroslav
Host
Král Miroslav
1 rok před

Je možné, že opět něco „objevili“. Ale náš vesmír končí na klenbě nad námi, kde je znázorněn jako hologram ve 2D. Tak se vyjádřili před asi půl rokem nějací astronomové, kteří utekli od „vědeckého“ dogmatu.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x