Hvězdné exploze jsou chaotické záležitosti, takže dvě po sobě následující exploze supernovy ve stejné galaxii jistě musí zanechat stopu.

galaxie NGC 6984

To je příběh, který se skrývá za novým dramatickým snímkem galaxie NGC 6984 pořízeným Hubbleovým vesmírným dalekohledem, který 1. listopadu zveřejnila Evropská vesmírná agentura (ESA), jež se podílí na provozu observatoře. Snímek nabízí úchvatný pohled na vířící ramena galaxie plná hvězd a oblastí, kde se tvoří hvězdy.

Ve zprávě se neuvádí, kdy byla nová data pořízena, ale poznamenává se, že pozorování přišlo poté, co astronomové zaznamenali v galaxii mimořádně vzácnou dvojitou supernovu. Supernova vznikne, když relativně velké hvězdě dojde palivo, vybuchne a vymrští materiál do okolí.

„Objev dvou supernov v prakticky stejném čase a na stejném místě (z astronomického hlediska) vyvolal spekulace astronomů, že obě supernovy mohou být nějakým způsobem fyzicky propojeny,“ napsali představitelé ESA v prohlášení.

Astronomové proto zapojili Hubblovu kameru Wide Field Camera 3, aby galaxii pozorovala v ultrafialovém a viditelném světle a prozkoumala tuto podivnou shodu.

Galaxie NGC 6984 se nachází v souhvězdí Indiána a je od Země vzdálená asi 200 milionů světelných let, uvádí se v prohlášení.

ESA poznamenala, že Hubbleův teleskop tuto galaxii pozoroval již dříve v roce 2013, takže nová pozorování lze rovněž spojit s archivními daty. Nově zveřejněný snímek představuje kombinaci starých a nových dat.

Navzdory čerstvému snímku není Hubbleův teleskop v současné době schopen nic pozorovat; vědecké přístroje teleskopu přešly 25. října do nouzového režimu a pracovníci nyní řeší problém.

„Vědecká pozorování byla dočasně pozastavena, zatímco tým zkoumá problém,“ uvedl Hubblův tým na Twitteru v den anomálie. „Přístroje zůstávají v dobrém stavu.“

Zdroj